Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МО обвини кабинета "Петков", че не е дал стари оръжия на Киев в замяна на нови

22 февруари 2023, 15:20 часа • 2657 прочитания

"Твърде късно е България да присъедини към т.нар. триъгълни сделки за превъоръжаване". Това твърди служебният министър на отбраната Димитър Стоянов, след като началникът на отбраната адм. Емил Ефтимов представи днес анализ за състоянието и подготовката на въоръжените сили (2022 г.).

Още: Георги Лозанов: Въпросът за спозарумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

Става въпрос за сделки, при които страната ни дава на Украйна въоръжение съветско производство и в същото време получава западно оржие, приблизително на същите години. То може да включва машини на пехотата, танкове и др., изведени от експлоатация от съюзниците от НАТО.

"Подобни „триъгълни сделки“ са били сключвани през март, април, май миналата година", каза Стоянов, цитиран от пресцентъра на ведомството си. Той прехвърли вината на кабинета "Петков", че не е осъществил подобен ход. "Трябваше да бъдат осъществени от редовно правителство и парламентът да вземе такова решение", каза министърът.

ОЩЕ: Die Welt: Как България тайно спаси Украйна

Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС

Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество

„Изпратил съм писма до делегацията ни в Брюксел и до колегите ми министри на отбраната. В България провеждахме срещи с посланици, срещи с министри и заместник-министри. Навсякъде отговорът е един и същ: „при възможност - да, но такава към момента няма“", твърди Стоянов по повод свършеното от Министерството на отбраната за "триъгълните сделки". 

Според него при тях "също не се постига реална модернизация, а се постига съвместимост".

Припомняме, че редица държави дадоха старите си съветски оръжия на Украйна и бяха компенсирани от съюзниците от Алианса с по-модерни оръжия по натовски стандарт. 

Един от примерите е Чехия – САЩ обявиха, че ѝ отпускат 200 млн. долара, за да модернизира армията си и да попълни запасите си след изпращане на военна помощ в Киев. Словакия също участва в такава „триъгълна сделка“ – даде десетки бронирани машини на украинската армия и започна да получава танкове от Германия в замяна.

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

При всички тези факти президентът Румен Радев продължаваше да твърди, че нито една държава не е получила нищо в замяна от НАТО, след като е помогнала на Украйна във военно отношение.

ОЩЕ: Радев се ядоса: Политиците гледат на армията като донор на Украйна

Силите и средствата, с които разполагат Военновъздушните сили на страната ни, към момента са достатъчни, за да изпълняваме задачите по охрана на въздушното пространство, каза още Стоянов. „Авиаторите на МиГ-29 имат ясна задача за охрана на въздушното пространство и те я изпълняват съвестно и отговорно и в рамките на нашите възможности“, подчерта той.

Министърът съобщи, че продължават разговорите за удължаване на експлоатацията на самолети МиГ-29. „Постигнахме резултат с Полша, макар и малък, очертава се да имаме и втори резултат със съюзна държава, благодарение и на началника на отбраната“, посочи Стоянов.

В Министерството на отбраната досега е получена една оферта за заместваща платформа. „Тази оферта не е приемлива. Финансовият ресурс за нея е толкова голям, че няма да ни позволи да осъществим приоритетния проект за бойни машини на пехотата“, каза Стоянов и допълни, че продължават разговорите по темата.

В Министерството на отбраната не е получавано писмо като цитираното от Жозеп Борел - върховния представител на ЕС по външна политика и сигурност, за предоставяне на боеприпаси на Украйна. „МО разполага със складови наличности, съгласно нормативните документи. Ако ние си позволим да сдадем количества, това означава да ги нарушим. Ние трябва да имаме запаси, които да поддържаме, и това правим. Изпълнили сме решението на Народното събрание в първите шест точки - точка 7 гласи, че трябва да опресним нашите складови запаси с боеприпаси. В тази връзка сме в контакт с Министерството на икономиката и с публичните предприятия, подготвяме договори, на базата на които тези запаси ще бъдат предоставени на публичните предприятия за опресняване, в рамките на 12 месеца“, заяви още Димитър Стоянов.

Министърът на отбраната очерта и насоките за работа през 2023 г. като на първо място посочи грижата за личния състав и необходимостта от реализиране на основните модернизационни проекти за българската армия, най-важният от които е този за Сухопътните войски. "Правим каквото можем и се надявам да имаме в скоро време и резултат", отбеляза той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес