Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мнения: С типа мажоритарен вот, предлаган от Слави, ГЕРБ си бетонира пълно мнозинство

31 октомври 2016, 09:00 часа • 12219 прочитания

Не. Не, общо взето. Не ме интересува. Тук съм заради Слави Трифонов. Така много от интервюираните от телевизиите българи, дошли на концерта на Слави Трифонов в събота (29 октомври), демонстрираха какво им е отношението към инициативата на шоумена и трите въпроса на плебисцита.

1. Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?

При всички положения картината ще е такава, каквато обрисува Николай Йорданов, с доминация на ГЕРБ и ДПС – без преразпределение и с едномандатни региони. 30% от гласовете се губят при мажоритарна система на два тура с абсолютно мнозинство и не се преразпределят, което означава, че само големите партии прескачат бариерата от 4%. Това заяви издигнатият за кандидат за кмет на София при последните местни избори от ДЕОС Виктор Лилов пред Нова телевизия. В държавите, където има мажоритарен вот, партиите излъчват кандидати по прозрачен механизъм, с вътрешни избори. Кандидатите се знаят години по-рано, напомни още Лилов.

Да, ако законът не се промени и няма преразпределение, ще е така. Защо обаче така да остава законът – аз мисля, че ще имаш по-голям шанс при мажоритарна система в два тура, опонира икономистът Владимир Каролев. Той даде пример с предишна система за избор на кмет на София – над 20 района, всеки се състезава срещу всеки. На ГЕРБ схемата е „гледайте Бойко Борисов, не гледайте другите”, добави Каролев.

За пръв път "Орлов мост" се стана арена на струпване на популисти. Това заяви пред bTV Цветанка Андреева, член на ръководството на БЗНС, според която референдумът може да доведе до последствия като тези от Brexit. В отговор сценаристът от "Шоуто на Слави" Иво Сиромахов беше категоричен, че мажоритарният вот е лекарството. При пропорционалната система депутат като Бат Сали влиза с купени гласове. С мажоритарната система на два тура с абсолютно мнозинство трябват по 20 000 гласа зад депутат - гаранция, че няма как да има купуване, каза Сиромахов, който не обясни как ще се запълнят така 240-те места в парламента (20 000 x 240= 4,8 млн. гласа), ако трябват почти 5 млн. гласа, след като на последните избори избирателната активност беше под 50% т.е. гласуваха малко над 3,5 млн. души и след като дори при задължително гласуване предвиденото в момента наказание е да се лишават гласоподаватели от право на гласа, ако пропуснат два поредни вота от един и същ вид.

2. Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?

Ще гласувам "за" намаление на субсидиите на партиите. Убеден либертарианец съм – нека партиите бъдат така добри да направят кампании и да убедят хората да гласуват за тях. На големите партии им е много удобно да си вземат по 12 лева на глас и да не дават на малките партии да вземат, каза Каролев. И сега частни корпорации „компенсират” партии и кандидати, ако искат.

Нека партиите сами да бъдат стимулирани да си събират средства, а държавата да съфинансира – през изборен фонд например. Против съм обвързването на субсидията с твърда сума – какво става, ако излезем от валутен борд и дойде голяма инфлация, попита Виктор Лилов, имайки предвид, че покупателната стойност на валутата ни ще се променя в бъдеще. Опасността на популистките референдуми е тази – гласува се, защото Слави Трифонов го е предложил, а не се мисли за ефекта, добави Лилов.

Как ще задължим обидените от политиката да идат да гласуват, беше друг от аргументите срещу задължителния вот на Цветанка Андреева. Страх ги е от референдума

3. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?

Единственото мое задължение е да си плащам данъците – затова ще гласувам против задължителното гласуване, отговори и на третия въпрос Владимир Каролев. Дяволът е в детайлите – много задължителна е активна регистрация. Не може хора, които от години не живеят в България, да „правят избирателна активност”. А против електронното гласуване няма нито един аргумент, е мнението на икономиста.

Задължително трябва да се намалят субсидиите, защото те се харчат за купуване на гласове. Нека да има членски внос, да има публични дарения, да се знае кой колко е дал. Сега парите се заграбват от данъкоплатците, заяви Иво Сиромахов.

Аз няма да гласувам на референдума, защото не искам подобни безумни предложения да стигат до законодателя, завърши Виктор Лилов.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес