Митническите органи ще разполагат с властта временно да задържат парични суми при пренасянето им през границата. Това решиха депутатите с поправки във Валутния закон, внесени от правителството, които бяха одобрени на първо четене днес в пленарната зала.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Промените въвеждат европейски регламент в българското законодателство и са част от пакета законопроекти, който управляващото мнозинство иска да прокара във връзка с Националния план за възстановяване и устойчивост.
Задържане на пари
Парични суми ще могат да бъдат задържани за срок до 30 дни, ако става въпрос за 10 000 евро или повече, които не са били декларирани пред митническите органи; или подадената декларация е с невярно или непълно съдържание; или носителят на парите откаже да ги представи за митническа проверка. Задържането обаче ще може да се прилага също, дори ако са „налице основателни съмнения, че паричните средства, независимо от тяхната стойност, са свързани с престъпна или незаконна дейност“, както пише в закона. При такъв вариант мярката може да се приложи и за сума под 10 хиляди. Митничарите могат да изискват доказателства за собственост, икономически произход на средствата и предназначението им.
За задържането ще се уведомява директора на съответната териториална дирекция на агенция „Митници“, както и финансовото разузнаване към ДАНС. Въпросният директор ще издава решение за задържането, което ще се връчва на носителя на парите. То може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Още: Недекларирани над 300 000 лв. хванаха митничарите на "Лесово"
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Идеята на мярката е да се попречи на нелегалното прехвърляне на парични средства, чрез което могат да се финансират престъпни дейности. От правителството посочват, че това е административна мярка, чрез която парите да бъдат задържани достатъчно дълго, за да може властите да решат дали да продължат разследването. "Задължително е всяко временно задържане да бъде надлежно обосновано с позоваване на специфични обстоятелства", пише в мотивите. Но в законопроекта не се уточнява какви точно са тези специфични обстоятелства. По време на обсъждането в парламента представител на финансовото министерство обясни, че основания за задържането могат да бъдат съмнения за тероризъм, данъчни измами, корупция и др.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
От опозицията излязоха с възражения. Въпреки че подкрепиха законопроекта, от БСП смятат, че срокът от 30 дни трябва да се преосмисли, а според "Възраждане" и ИТН липсват ясни критерии, за да се обоснове задържането на средства и може да се стигне до своеволия: