Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Министър Пулев: Работи се за Водородна долина у нас, има прогрес по водородната пътна карта

28 февруари 2023, 13:54 часа • 1431 прочитания

Министърът на иновациите и растежа в служебния кабинет - Александър Пулев - заяви, че ведомството му работи за развитието на нови и иновативни сегменти като разработването на водородна пътна карта. По думите му, тя е ключово изискване като реформа по линия на Плана за възстановяване, както и за третото плащане по ПВУ.

Водородната пътна карта се разработва за бизнеса, за да отворим един сегмент, който е силно перспективен, за да отключим редица инвестиционни възможности“, каза той, цитиран от пресцентъра на МИР.

„По линия на водородната пътна карта разчитахме също на обратната връзка от заинтересовани страни, работодателските организации, академичната общност и създадохме активна и динамична работна група. Преди няколко дни Пътната карта беше финализирана и изпратена към Европейската комисия за съгласуване, както и на междуведомствено съгласуване. Амбицията ни е до 2 седмици тя да бъде одобрена и от Министерски съвет“, обяви Пулев.

Като добър пример той посочи, че се разработва проект за Водородна долина в България. Пулев каза, че има само 20 страни в света, в които са разработени такива долини, като държавата ни е един от лидерите в глобален мащаб.

ОЩЕ: Иновация в Стамболийски: Вече отопляват сградата на общината с водород (СНИМКИ)

„Проектът е воден от международен консорциум, като това е пилотен проект, одобрен от ЕК с първоначална инвестиция 30 млн. евро, от които 8 млн. евро са осигурени от Европейската комисия, а още 8 млн. евро ще бъдат осигурени по линия на МИР чрез новоодобрената програма за научни изследвания. Останалите са от частно финансиране", каза Пулев. Добави, че по линия на ПВУ има заделен ресурс от 140 млн. лв., свързан с разработването на такъв тип пилотни проекти за зелен водород и биогаз.

Една от най-дългоочакваните процедури за бизнеса по Плана за възстановяване - за изграждане на фотоволтаични панели и батерии за локално съхранение на енергия, е отворена от 14 февруари. Това е третата такава по линия на Плана през Министерството на иновациите и растежа. "По тази линия МИР е най-активното министерство - от гледна точка на разработване на процедури по Плана", каза още министърът при откриването на енергийна Конференция на тема: „Ключови въпроси за енергийния сектор в България“, организирана от Капитал.

Пулев посочи, че лимитът на процедурата по първия вариант на Плана е бил само 20 млн. лв. „Благодарение на усилията на екипа на вицепремиера (Атанас) Пеканов общият бюджет беше увеличен на 200 млн. лв. Ако има голям интерес, поемаме ангажимента да направим всичко възможно сега, когато се отвори процесът по кандидатстване по допълнителния ресурс по линия на плана „REPowerEU“, да увеличим този лимит, така че средствата да стигнат до всички компании, които са отговорили на критериите и на изискванията по процедурата“, посочи той.

"Направихме безпрецедентна кампания, обиколихме 28 области в страната и получихме обратна връзка от бизнеса. Направихме прозрачно обществено обсъждане с над 120 въпроса, като взехме предвид всички коментари. Крайният резултат е добър, процедурата е ефективна и практична и очаквам силен интерес от българските компании“, подчерта още Пулев.

По думите му, мярката е насочена към микро-, малки, средни фирми и дружества с до 3000 служители от почти всички икономически сектори. „Почти всяка една компания в България може да се възползва от тази процедура“, каза той и допълни, че срокът за кандидатстване по нея е удължен от 2 на 3 месеца.

Пулев обяви, че от 75 000 лв. до 1 млн. лв. е безвъзмездната финансова помощ, която могат да получат българските компании за изграждане на системите в задължителна комбинация с батерия като технология за съхранение. „До 50% е интензитетът на помощта, а инсталираната мощност не трябва да надхвърля 1 mW“, добави той.

Министърът на иновациите и растежа каза още, че Българската банка за развитие (ББР) подготвя инструмент за мостово финансиране, което да подкрепи фирмите през целия цикъл от одобряването до финансирането - т.е. до момента, в който се получи безвъзмездната подкрепа от Европа.

ОЩЕ: Министърът на иновациите: Планът за възстановяване и устойчивост работи ефективно

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес