"Български пощи" притежават достатъчен ресурс за развитие, но грешни управленски решения и липса на дългосрочна стратегия са спъвали този процес досега. Това каза министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков по повод готвения план за преструктуриране на дружеството, който ще бъде представен на Европейската комисия през септември, съобщиха от министерството.
Още: Антон Кутев: В световен план демокрацията започва да отстъпва
Още: След 4-часова последна фаза в битката за главен архитект: Столичният кмет видя "добри идеи"
ОЩЕ: Проектът на ПП за развитие на „Български пощи“ е пред провал
„Предстоят сериозни организационни и управленски решения както за стабилизиране на „Български пощи" ЕАД в момента, така и за трайно оздравяване на дружеството. От първия ден започнахме анализ на действията за трайно решаване на финансовите проблеми на дружеството", подчерта Гвоздейков.
Припомняме, че през май 2023 г. ЕК одобри държавна помощ от 26,5 млн. евро като спешна подкрепа за ликвидността на "Български пощи". Тогава България гарантира, че след шест месеца заемът ще бъде изплатен или „Български пощи" ще представи план за преструктуриране, който да осигури дългосрочна жизнеспособност на дружеството. Съмненията, че пощите са пред ликвидация, обаче останаха.
„Български пощи", съвместно с Министерството на транспорта и съобщенията, работят ежедневно по подготовката на плана, като всеки етап от него се консултира с представители на ЕК. Той ще включва мерки за оздравяване, които в средносрочен хоризонт да изведат компанията от тежките финансови затруднения, посочи Гвоздейков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лази ли Борисов по гърба на Пеевски? Депутат от ПП-ДБ за новото мнозинство
Още: ДПС на Доган може и да дръпнат килимчето на кабинета, но ГЕРБ разчита на гърба на Борисов
Европейската комисия е изразила готовност още в края на юли да разгледа работен проект на оздравителния план, така че когато започне работната сесия през септември, той да бъде одобрен официално в кратки срокове. Това ще позволи пощенският оператор веднага да започне да усвоява заложените средства по Националния план за възстановяване и устойчивост. Те са в размер на 100 млн. лева и са насочени към модернизиране на сегашните услуги и въвеждане на нови.