Служебният зам.-министър на енергетиката Еленко Божков нарече "манипулативна и неточна" появилата се информация за скрита авария във ВЕЦ "Цанков камък".
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
По-рано днес от „Демократична България“ отправиха въпроси към ресорния министър Росен Христов защо се крие сериозна авария във ВЕЦ-а, станала в периода 13-15 октомври. Според информацията на ДБ тя е довела до преустановяване на работата на централата и до ден днешен. Депутатите от "Демократична България" добавиха още, че ВЕЦ-ът е в средата на каскада „Въча“ и всичко това представлява "реален риск за енергийната сигурност на страната".
"Във връзка с разпространена манипулативна и неточна информация от някои политици, трябва да направим важни уточнения. От датата на встъпване на служебното правителство – 3 август, няма укрити аварии при енергийната система на България. Говоря за производствени мощности, преносна мрежа и др.", каза той на брифинг пред медиите, но все пак призна, че авария е имало.
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
"Второ, възникналото събитие в напорния водопровод на ВЕЦ „Цанков камък" е аварийно и е започнат веднага ремонт, който не е планов. Ние никога не сме прикривали такъв ремонт. Работата е в ход", отвърна Божков на коментарите от страна на ДБ, че служебният кабинет е прикривал аварията под сянката на "планов ремонт".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
"Трето, изключването на 85 мегавата от ВЕЦ-а по никакъв начин не влияе на сигурността и целостта на електроенергията на България и нормалното потребление на електрическа енергия в страната", заявиха от Министерството на енергетиката.
Конкретната причина за аварията е откъсване на табла от съоръжение, което предпазва генераторите и турбините от разрушаване при внезапна авария в напорния водопровод. Долната част на това съоръжение се е откъснала заради лошо проектиране и е паднала на дъното на напорния водопровод, обясни Божков.
На въпрос повлияла ли е аварията на други ВЕЦ-ове, той отвърна: "Няма как, защото чашата на язовир „Цанков камък“ има достатъчно обем да приеме водните количества, които не могат да бъдат акумулирани".
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Стефан Янев: Визитата на Виктор Орбан е свързана с газа
"Информация за такива аварии от 50 мегавата нагоре получавам на момента със заповед от диспечерите. Когато те не влияят пряко на електроенергийната система и на нормалното потребление, те не се съобщават. Обикновено те се компенсират чрез т.нар. вторично регулиране, а в някои случаи и третично регулиране", допълни той.
И даде пример с изключване в 22:30 ч. в четвъртък вечер на 200 мегавата в „Бобов дол“. "Но не го съобщихме, защото не влияе на системата. Още по-малко влияят тези 85 мегавата в „Цанков камък“. Тази манипулативна информация не помага за сигурността и информираността на българския потребител", заяви той.
На въпрос на Actualno.com кога централата отново ще е в експлоатация, Божков отвърна, че се очаква това да стане "към 17 ноември". Определи и степента на вероятност - 80%.