Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Миков: Повечето партийни членове искат БСП да е опозиция

25 октомври 2014, 15:38 часа • 19856 прочитания

На заседанието на Националния съвет ще анализираме развитието на политическата обстановка и ще набележим следващи стъпки към оздравяване и укрепване на партията. Това заяви пред БНР лидерът на БСП Михаил Миков.

"Утре етапно ще запозная Националния съвет с оценката на политическата ситуация, нейното развитие. Утре ще изпълним по Устав процедурите, свързани с излъчване на наши представители в НС, зам.-председател. Ще запозная Националния съвет със сформирането на парламентарната група и нейното ръководство, за да влезем подредени в НС. Няма някаква драма в дневния ред на заседание. Това е едно делово работно заседание.

По-голямата част от партийните членове, видно е и от протичащите в момента заседания на общинските съвети, са за оставане на БСП в опозиция, т.е. да препотвърди партията това, което й отреди българският избирател на изборите. Смятам, че това е решението, с което ние ще влезем в 43-тото НС", обясни Михаил Миков.

Въпреки това среща с ГЕРБ ще се състои.

"Това ще е среща на лидерско равнище. Това не означава по никакъв начин някакви задкулисни договорки, подялба на властта. Оформя се дясно управление на страната. Аз само мога да пожелая успех на ГЕРБ във формирането на едно управление, което да даде така необходимата стабилност. Само че формирането е по-малката част от решението на задачата. Функционирането, даването на сигнали към обществото, укрепването на доверието в институциите, прокарване на политика, която обществото одобрява и има нужда, са главната задача, която би могла да даде стабилност в тази нестабилна обстановка, обострена от социално-икономическата криза, от дефицита на доверие в институциите, в политическото представителство, в партиите, в политиците. Само с едни действия, които ще бъдат възприети от гражданите като решения в тяхна полза, а не в полза на властта, само това е пътят, който ще бъде дълъг, труден и трънлив", заяви Миков.

По думите на Миков в страната има и хора, които смятат, че ще е проява на национална отговорност участието на партията в управлението.

"Аз смятам, че проява на национална отговорност е включително и участие в опозиция, която да контролира управлението, която гарантира спазването на принципи, контрол върху функционирането на изпълнителната власт. Обективно погледнато, в България няма обективни предпоставки за голяма коалиция. Голяма коалиция се прави, когато резултатите на две партии са далеч над санитарния минимум. Коментираше се и темата за широка коалиция. Тогава обаче политическото размиване е толкова голямо, че рисковете са не за една или друга партия, рисковете са за подкопаване стабилността на политическия живот и на политическото представителство. Тогава прекалено много хора биха останали непредставени, когато гама от партии избяга от своите политически платформи", допълни Миков.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес