Самолет "МиГ" е паднал в морето край Шабла по време на военните учения "Шабла 2021".
Инцидентът е станал в 00.45 часа тази нощ, когато самолетът е изгубил радиовръзка.
Веднага е започнала операция по търсене и спасяване, която продължава и в момента. В нея участват сили и средства от състава на Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Гранична полиция и Военновъздушните сили.
Министърът на отбраната Георги Панайотов пътува към района на инцидента. Очаква се допълнителна информация
Провеждането на тактическото учение с бойни стрелби "Шабла 21" е прекратено. Причините за падането на военната машина засега остават неясни.
Веднага е започнала операция по търсене и спасяване, която продължава и в момента. В нея участват сили и средства от състава на Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Гранична полиция и Военновъздушните сили. Министърът на отбраната Георги Панайотов пътува към района на инцидента. Провеждането на тактическото учение с бойни стрелби „Шабла 21“ е прекратено.
В него се включват до 1 500 военнослужещи от Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили и Съвместното командване на специалните операции на България, както и формирования от САЩ и Сърбия.
Това не е първият инцидент с военни машини през последните години:
През 2017-а хеликоптер "Пантер" на ВМС пада във водите на Черно море по време на учение, загива един пилот.
През 2018-а военен хеликоптер Ми-17 пада край "Крумово", Пловдив.
Най-сериозният инцидент е през 2012 година по време на учение. Самолет МиГ-29 пада край Пловдив. Военните успяват да катапултират.
МиГ-29 е многоцелеви съветски изтребител от четвърто поколение. Разработен е през 1970-те години. Еквивалентни на МиГ-29 американски самолети са F-16 и F-18.
МиГ-29 е изтребител от 4-то поколение. При въвеждането си в употреба това е един от първите изтребители, способни да изпълняват акробатичната маневра „Кобра на Пугачов“.
Управлението е хидравлично. МиГ-29 има система за автопилот, но за разлика от Су-27 не разполага с електродистанционна система за управление. Самолетът е много маневрен, с отлично управление при резки и продължителни завои. Конструкцията е предвидена да издържа претоварване със сила на ускорение до 9 g при маневри в бой. МиГ-29 е задвижван от два турбореактивни двуконтурни двигателя Климов (ТРДДФ) РД-33 с форсажен режим, всеки с тяга 55 kN (81,9 kN с форсаж).