Имаше доста места в София, където вотът беше даден от омраза – към ГЕРБ. За мен това не е нормално политическо поведение. Това заяви депутатът от ГЕРБ и председател на бюджетната комисия Менда Стоянова.
Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов
Още: След като АЛДЕ го изгониха: Пеевски изплю киселото грозде и каза, че сам напуска
Според Стоянова, голяма част от по-младите дали вот за Манолова, защото мразят ГЕРБ. На въпрос на БНТ защо ги мразят, депутатът почна да изброява как партията на Бойко Борисов все искала да гради, да създава, но явно в процеса на изпълнение на обещанията и целите си ГЕРБ правела пропуски. "Голяма част от младите хора, най-вече десни избиратели, дадоха своя глас за госпожа Манолова, игнорираха коя е тя. Те просто толкова много мразят ГЕРБ, че гласуваха от омраза. За мен това е много важно, защото винаги сме се съсредоточавали върху това да градим - да градим инфраструктура, да градим култура. Явно в този градеж, в изпълнението на приоритетите, които сме набелязали, за които сме получили своя вот, има много пропуски, които дразнят, има явно грешки", обясни народният представител от ГЕРБ. Г-жа Фандъкова е много диалогична, но един човек не може да се справи с медиите, заяви председателят на бюджетната комисия в парламента.
Попитана какво ще стане в София, след като ГЕРБ вече няма самостоятелно пълно мнозинство, Стоянова отговори, че трябва да се търси подкрепа – през диалог и през приемане на други предложения, не само в столицата, а и на други места. Припомняме, че ГЕРБ събира обикновено мнозинство в Столичния общински съвет (СОС) само като се добавят четиримата съветници на ВМРО, а има и още двама от "Атака". За квалифицирано мнозинство обаче трябва и още подкрепа, а в СОС няма повече "приятелски" към ГЕРБ партии.
Стоянова не се съгласи, че в ГЕРБ трябва да се прави чистка – трябвало да има обновление, но то да е постоянно, с времето, т.е. уморените, натрупали негативи, да отстъпят пред по-млади. "Смятам, че там, където загубихме изборите, проблемът е и в самата структура", добави тя.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
За финал Стоянова подчерта, че на тези избори имало много по-малко сигнали за нарушения и президентът Румен Радев не бивало да говори така, че да се чувства като внушение – за честността на изборния процес. Същевременно тя призна, че имало промени в Изборния кодекс и сега, но само за машинното гласуване и местните избори и всъщност нямало големи промени. „Не виждам причина за подобна среща”, каза още депутатът за поканата на президента да бъде обсъдена технологията на изборния процес.