Вицепремиерът Мария Габриел, министърът на правосъдието Атанас Славов и министърът на вътрешните работи Калин Стоянов представиха в Министерски съвет на 21 декември мобилното приложение в помощ на жертвите на домашно насилие „Помогни ми“.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Целта на приложението е да даде възможност за бързо и лесно получаване на информация за институциите, които могат да окажат помощ при случай на домашно насилие и за стъпките, които трябва да се предприемат за защита на правата на пострадалите. То е разработено от „Информационно обслужване“ АД по проект, изпълняван от Националното бюро за правна помощ (НБПП), финансиран от Норвежкия финансов механизъм 2014-2021.
Още: Удрял и измъчвал бившата си приятелка: Осъдиха изгряваща звезда от филмите на Марвел
„Най-напред искам да благодаря за това, че сме заедно днес, за да представим новото мобилно приложение „Помогни ми“. Смятам, че с него отправяме много силно послание, че в българското общество няма място за насилие под каквато и да е форма- физическо, психическо или вербално. За нас е много важно да се търсят решения и тези решения да бъдат прилагани бързо във времето“, каза на събитието вицепремиерът Мария Габриел, която е и председател на Националния съвет за превенция и защита от домашно насилие към МС.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
"Живеем в свят на нови технологии"
„Всички разбираме, че живеем в свят на нови технологии и информация. Вярвам, че днешното приложение наистина дава много смелост, най-напред на жертвите да осъществяват консултации, включително и онлайн, при запазена анонимност. Всички знаем колко трудно е да се осмелиш да говориш. За мен е също толкова важно, че в приложението има много ясен сигнал за координация между всички институции и министерства, кризисни центрове, всички услуги, които са в областта на здравеопазването и социалната област. Повече от всякога ние имаме нуждата информацията да бъде дадена навреме и много бързо да бъде идентифицирана именно тази институция или място, което ще даде подкрепа на жертвата или защита на нейните права“, каза още Мария Габриел.
Още: Съдят системен насилник в Лом
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Тя подчерта, че не само правителството или неправителствените организации, а всички заедно трябва да направим така, че политиките, свързани със защитата и превенцията от насилие да водят до реални резултати.
На мобилното приложение от всяка точка на България нуждаещите се могат да открият всички координати – адреси, телефони, имейли на институциите в близост до тях, ангажирани със защита и подкрепа на пострадали.
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
Още: Двама задържани по два случая на домашно насилие в Перник