Манолова внесе Закона за частния фалит

08 август 2021, 12:17 часа • 4003 | прочитания

Парламентарната група „Изправи се БГ! Ние идваме!“ с председател Мая Манолова внесе проект на Закон за частния фалит. Целта на законопроекта е да се даде втори шанс на добросъвестните физически лица и техните семейства, изпаднали в трайни финансови затруднения поради безработица, здравословни проблеми, загуба в семейството, природни бедствия и други.

Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни

Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство

Текстовете предвиждат производството по несъстоятелност на физически лица да предлага бърза, прозрачна и достъпна процедура, подпомагана и насърчавана от държавата, която да се развива пред съда с възможност за участие на всички кредитори.

В основата на производството по несъстоятелност е залегнала възможността за справедливото споделяне на тежестта от свръхзадължеността между кредиторите и длъжника-физическо лице.

Текстовете предвиждат три вида решения за обявяване в несъстоятелност на физически лица – обявяване в несъстоятелност с одобряване на погасителен план, обявяване на длъжника в несъстоятелност с ликвидация на имущество или обявяване в несъстоятелност при липса на доходи и имущество.

Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство

Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)

Опрощаването на остатъка от задълженията се предвижда да бъде възможно след изтичане на определен период от време, през който длъжникът извършва частични плащания или се осребрява негово имущество. Опрощаването става с отделен акт на съда като се извършва проверка за изпълнение на предвидените задължения.

Предвижда се също така да бъдат запазени направените обезпечения с оглед правната сигурност на интересите на кредиторите.

Законът предвижда да се изгради електронен, общодостъпен регистър с информация за физическите лица, които са подали молба за откриване на производство по несъстоятелност, за актовете на съда, постановявани в производството по несъстоятелност, данните за назначения управител на имуществото, както и информация относно обявяването в несъстоятелност според различните процедури.

Производството може да започне, както по молба на длъжника, така и на кредитор. В случай, че молбата е подадена от кредитор, на длъжника е предоставена възможност да прецени дали иска да бъде образувано производство срещу него.

Още: Делян Пеевски пак спаси правителството (ВИДЕО)

Още: Защо не Канада в ЕС и кога Балканите ще са част от реформиран съюз: Идеи и срокове (ВИДЕО)

Специфична роля в производството е предвидена и за държавата, която осигурява и насърчава провеждането му. Таксите и разноските по производството не се събират предварително от длъжника предвид характера на производството.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес