Както поех ангажимент, аз съм подготвила предложения за законодателни промени, които да направят невъзможно започването на проучване и добив на нефт, газ и минни отпадъци във високопродуктивни и плодородни земи.
Още: "Да, България": Решението на "Спаси София" е прибързано и политически необосновано
Още: Масови смени на директори на горски стопанства и политическа намеса? Земеделският министър с отчет
Това заяви омбудсманът Мая Манолова, която коментира резултатите от провелия се в Генерал Тошево местен референдум, на който близо 97% от гласувалите се обявиха против добива на газ.
„Изчаквахме резултатите от референдума, за да не се окаже влияние върху него, когато пристъпим към обсъждането на тези предложения“, поясни общественият защитник.
Във връзка с провеждането на местни референдуми по обществено значими теми, Манолова коментира: „Това е пътят, по който може да бъде чут гласът на хората. Друг е проблемът, че законът, особено в частта му за местните референдуми, е достатъчно несъвършен. Имам предвид огромното усилие, което се изисква за започване на местен референдум – огромният брой подписи за иницииране на такъв. Имам предвид и изискването за неговата валидност. Би следвало законодателят да обмисли законодателни промени за опростяване на тази процедура, така че да стане по-достъпна за гражданите при произнасянето им по важни за тях въпроси“.
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
„Но дори и при сега действащия закон, въпреки високите прагове, виждаме, че хората са достатъчно категорични, когато трябва да защитят природата, плодородната земя и зелената среда, в която живеят“, допълни Мая Манолова, цитирана от Фокус.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
Според нея хората си имат достатъчно ангажименти, но когато става дума за важни теми, те проявяват активност. „Аз и днес разговарях с хора от Генерал Тошево, които казаха, че са готови да защитават земята на Добруджа докрай. Готови са да свършат и това, за което институциите се колебаят. Аз съм напълно съгласна с тях – плодородните почви, водата са не по-малко ценен ресурс от природния газ и би следвало да бъдат защитени“, обясни омбудсманът Мая Манолова.