„Прекарахме стотици часове в работата по реформата за хората с увреждания, по изработването на законите. Това, което свършихме, ако не е идеално, е доста добро
Още: Антъни Блинкен отива на посещение в Южна Корея
Още: Бюджетът е по-важен от съдебната реформа: Експерти смятат, че ще има правителство
Това каза омбудсманът Мая Манолова по време на представяне на своя доклад за 2018 г. пред парламента.
"Надявам се по същия начин да се развият отношенията с институцията със здравното министерство и със здравния министър. От кошмар да се превърнем в партньор и в приятел за решаването на многото проблеми, които в момента се идентифицират в сектор „Здравеопазване“ и които са пряко свързани с правата на българските граждани в тази сфера“, заяви Манолова и посочи, че те са конституционно застъпени.
„Посетили сме 139 населени места по конкретни проблеми с граждани, като в 56 от тях сме открили приемни и сме слушали проблемите на хората от съответните населени места, 30 кръгли маси по обществени дискусии по теми, които засягат пряко българските граждани. Имаме 11 законодателни предложения, свързани с човешки права, с граждански права.
Още: Ще има ли кабинет и каква ще е ролята на ПП-ДБ? Анализ на журналист
Две сезирания на Конституционния съд и 13 национални кампании на институцията на омбудсмана. Всички тези числа показват ръст в сравнение с 2015 г., когато встъпих в длъжност като омбудсман.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Приближаваме ли се към правителство? ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН обсъждат коалиционно споразумение (СНИМКА)
Още: ПП остават опозиция на новото мнозинство на ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН? Анализ на политолог
Показват две неща, че българските граждани имат много проблеми. Огромни. От друга страна, че българските граждани имат много и огромни очаквания от институцията на омбудсмана. Те нямат просто очакването да ги изслушаме, да ги подкрепим, да им съчувстваме. Те нямат очакване, че ние само и единствено ще критикуваме работата на институциите.
Това, което гражданите очакват от нас, е да предлагаме решения, при това не лековати, а сериозни, смислени, експертни за решаването на всеки един конкретен проблем“, допълни Манолова. По думите ѝ за изработването на такива решения се разчита на потенциала и капацитета на институциите и на гражданския потенциал и на гражданското общество в България.
„Работим с близо над 300 НПО, които разполагат с необходимата експертиза и които са наши партньори. Благодарение на тях, на гражданските експерти, на консултативния конституционен съвет, в който са включени големи имена на юристи, ние успяваме да изработим решения, които са далеч от популизма и които реално, експертно дават идеи и предложения за решаване на проблемите на българските граждани. За това искам днес да им благодаря“, допълни Манолова.
Още: И МВР увърта пази ли полицията Делян Пеевски
Още: Ремонтът на Аспаруховия мост: Тази година обявяват обществената поръчка
Омбудсманът посочи, че във всеки случай институцията се стреми към постигане на резултат и решение на проблема.