Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мая Манолова няма да бъде разпитвана пред съда за Костинброд

11 юни 2014, 16:30 часа • 23519 прочитания

Делото за бюлетините от Костинброд ще се гледа по съкратената процедура. Това реши Софийският градски съд, след като даде ход на делото, предаде БГНЕС.

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Решението означава, че не всички свидетели ще се явят пред съда. Сред тези свидетели, които няма да бъдат разпитвани в съда, а ще бъдат зачетени показанията им в досъдебното производство, е Мая Манолова. Защитата не даде съгласие обаче за Марин Райков и така се очаква бившият служебен премиер и настоящ посланик да свидетелства по време на процеса.

Бързо дело поиска по-рано днес адвокатът на Росен Желязков Трендафил Трендафилов. Той поиска от съда обвинителният акт по делото за бюлетините от Костинброд да бъде върнат на прокуратурата за изясняване на съществени според тях процесуални нарушения. Алтернативно обаче, ако съдът не се съгласи с това, поиска да се проведе по съкратена процедура, при която те са съгласни да не се разпитват някои от свидетелите. Ще се зачитат техните показания дадени в досъдебното производство.

Росен Желязков пък каза, че разбира обвинението, но не се признава за виновен.

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Първият разпитан по делото свидетел бе шефът на печатницата Йордан Бончев. Той си помагаше при свидетелстването със записки и така около 2 часа обясняваше пред съда как е спечелена поръчката и как са отпечатани бюлетините. Така от думите му се разбра, че след като печелят поръчката уведомяват МВР, а след като започнало производството имало по един служител на ведомството там. Бончев разказа, че технологичният брак, който заложили е бил 7%. Това според него дори е занижен процент, защото по ръководство той трябвало да е дори между 7 и 10%. Печатницата е целяла печалба, защото колкото по-малко хартия изхвърлят, толкова е по-добре за тях. Бончев разказа, че при всеки от трите етапа на производство може да се получи технологичен брак. По договор те трябвало да предават на възложителя кочан от 50 броя бюлетини. Когато е имало бюлетини с по-малко бройки, не е можело да има предаване.

Скандалът "Костинброд" гръмна на 11 май 2013 година в Деня на размисъл преди предсрочните парламентарни избори. При акция на прокуратурата и ДАНС в печатница "Мултипринт" бяха открити 350 000 бюлетини, извън тиража от 8 350 000 по договора с Министерския съвет. Назначена от прокуратурата експертиза показа, че общо откритите в печатницата бюлетини са 480 000, като 351 075 от тях са били напълно годни за урните. Последваха обвинения в медиите, подети от Николай Бареков и ТВ7, че тези бюлетини са подготвени за извозване и разпределяне като подадени от избиратели на ГЕРБ, но официално никой не доказа подобно нещо.

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес