Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Любомир Христов: Заблудата е, че имаме конструкция на държава и институции

21 декември 2014, 16:35 часа • 26119 прочитания

Става дума за кардинална промяна в пенсионната система, която до вчера беше счупена, а от 1 януари става разнебитена. Системата гарантира на всички свои пациенти бедност на старост, заяви финансистът Любомир Христов в интервю за БНР.

„Второ - приетите, ненапълно ясни, от Народното събрание текстове не решават нито един проблем - нито на хората, нито на НОИ, нито на публичните финанси, а напротив - създават нови. Трето - универсалните пенсионни фондове също не са решението на проблема, защото те се управляват непрофесионално, мърляшки и резултатът е минус 3% реална доходност средно за 2002-2013 година. Минус 3% означава, че парите на хората се топят", посочи Христов.

Свободата на избор е важен аргумент, подчерта той и добави: „Психологията е показала, че има обстоятелства, при които разходите по избора са по-големи от ползите, които може да получите от свободата на избора. Тези обстоятелства възникват тогава, когато човек няма необходимите знания и експертиза да направи избора, когато човек иска сигурност, а има риск в едната или другата опция, която ще избере, и когато става дума за неопределеното несигурно бъдеще. И трите елемента фигурират в избора за пенсионна система. Проблемът не е само в пенсионните фондове. Проблемът започва от Кодекса за социално осигуряване, минава през Комисията за финансов надзор и чак накрая са пенсионните фондове. Ето го проблемът за избора - къде го няма изборът. Имате задължение да внасяте 5% от осигурителния си доход в универсален, но нямате никакъв избор за това как да се управляват вашите средства. Това е в закона - Кодекса за социално осигуряване. Водят се дискусии от години, но те са на парче. Никога няма да се постигне съгласие, ако първо не се постигне съгласие за това какво искаме от тази пенсионна система. Ако един иска гаранции, а друг иска доходност - няма как да се съгласим за мерките".

„Големият скандал е заблудата, че имаме конструкция на държава и институции, които вършат работа. Това показва КТБ. Общото между пенсионната тема и банковата система е, че не сме уредена държава, че не може да разчиташ нито за това, че имаш собственост и че не можеш да носиш отговорност. След като от теб не зависи, ти не можеш да носиш отговорност", каза Христов в коментар на случая „КТБ" и предложи „всеки, който е бил член на УС на БНБ от момента, в който балансовото число и активите на КТБ са били 2 млрд. до 19 юни м.г., да бъде любезен да върне всички заплати, които е получил във Фонда за гарантиране на депозитите, да бъде продадено цялото му имущество и паритеда отидат във Фонда. Парите пак няма да стигнат, но някой някога трябва да започне да носи някаква отговорност, за да се разбере, че така повече не може".

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Мирчева
Десислава Мирчева Отговорен редактор
Новините днес