Война от такъв мащаб на европейска територия е шок както за целия свят, така и за украинците. Това е изписано на лицата на хората, които бягат от войната в Украйна у нас. Това заяви в ефира на Нова телевизия министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер.
Относно помощта от 40 лева, които ще получават бежанците, Лорер заяви, че парите са за този, който настаняват бежанци. "Самите хора не взимат никакви пари, за разлика от други европейски държави, където им се дават средства на ръка", каза той. Министърът заяви, че България вече е заявила пред ЕС, че трябва да бъде компенсирана и да получим средства заради натиска от бежанци към страната ни.
Държавата мисли и за бързо отваряне на ясли и забавачки за украинските деца, за да могат майките им да тръгнат бързо на работа.
Министърът сподели, че е прекарал няколко дни във варненския център за бежанци и гледката е покъртителна. "Това са жени и деца, които са оставили мъжете и бащите си да се бият за свободата на тяхната страна. Наистина е покъртителна гледка и всеки, който има някакви съмнения трябва ли да се помага, защо, какво се случва, искрено му препоръчвам да отиде и да се запознае с някои от тези хора", каза той.
Лорер съобщи, че пунктове на Агенцията по бежанците ще се разположат по границата, да могат да регистрират хората, които искат да останат у нас. "Това ще им даде възможност да получат временна закрила, да получат финансова и медицинска помощ", обясни министърът.
В момента украински общности се сформират в няколко града - София, Варна и Бургас, където има разположени центрове за бежанци. "Гражданите на Украйна могат да получат информация къде са тези центрове и как да стигнат до тях още на границата", каза Лорер.
Създава се и регистър с работни места, където украинците могат да работят. "Могат да бъдат създадени около 200 000 работни места", каза Лорер.
Според него управляващи и опозиция трябва да работят заедно за справянето с последствията от войната. По думите му коалицията е стабилна, защото преодолява криза след криза.
Лорер беше категоричен, че Русия не е най-значимият търговски партньор на България. “Много е вероятно след края на войната руския турист да не бъде платежоспособен. Русия върви с бързи крачки към икономика от 80-те години”, смята той.