Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лиляна Павлова няма да бъде евродепутат. Може да отговаря за плана "Юнкер"

05 юни 2019, 13:10 часа • 12273 прочитания

Правителството номинира Лиляна Павлова за позицията на заместник-председател (вицепрезидент) и член на Управителния комитет на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), съобщиха от правителствената пресслужба.

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

Павлова е предложена за поста, тъй като е финансов експерт с богат управленски опит в България, има и опит в управлението на проекти и в сътрудничеството с европейските институции. Ако кандидатурата ѝ бъде одобрена, бившият министър на регионалното развитие и българското председателство на ЕС няма да стане евродепутат, а от септември ще поеме поста в банката с 3-годишен мандат. В момента на позиция е Илияна Цанова, вицепремиер в служебните правителства "Райков" и "Близнашки".

Това на практика означава, че Павлова ще замени Цанова и като зам.-управляващ директор на Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), който разпределя средствата по Инвестиционния план за Европа (т.нар. "План Юнкер").

Според устава на ЕИБ представителството на държавите членки в управителните органи на банката се осигурява чрез разпределение в избирателни групи. В избирателната група, в която е България, са включени още Хърватия, Кипър, Чешката република, Унгария, Малта, Полша, Словашката република и Словения.

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство

Ротацията на съответните постове в Съвета на директорите, Управляващия комитет и Одитния комитет на Банката са уредени с Временно споразумение, подписано от министрите на финансите на страните в групата, в качеството им на членовете на Съвета на гуверньорите на Банката.

Съгласно Временното споразумение, подписано чрез размяна на писма в периода ноември 2016 г. - май 2017 г., ротационната схема за позицията на вицепрезидент предвижда през септември 2019 г. представител на България да заеме позицията вицепрезидент на ЕИБ за срок от три години, като мандатът ще изтече през септември 2022 г.

Управителният комитет на Европейската инвестиционна банка е колегиален постоянно действащ изпълнителен орган на банката, състоящ се от председател (президент) и осем заместник-председатели (вицепрезиденти), назначавани от Съвета на гуверньорите по предложение на Съвета на директорите.

Членовете на Управителния комитет се назначават от Съвета на гуверньорите (състои се от финансовите министри на държавите членки) по предложение на Съвета на директорите за срок от 6 години, който подлежи на подновяване.

Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство

Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес