Министърът на околната среда и водите Асен Личев лансира идеята за създаването на екополиция за справянето с незаконните сметища в страната, защото, по думите му, МВР не може да се справи, както и кметовете на общини.
Той направи сравнение със съществуващате на места общинска полиция. Той разви тезата си по време на изслушването му в парламента за ситуацията с отпадъците.
"Да не се оставят кметовете сираци! Къде да изпратя служителите на РИОСВ, общините са 260, това е по четири незаконни депа на община. Какво да направи кметът, като го глобя?!", попита депутатите Личев."Не може данъците за смет да се използват само за сметосъбиране и сметоизвозване, нали се говори за децентрализация на общините", продължи той.
Към момента 43 общински депа не са закрити и ни предстои наказателна процедура, която ще ни е по-солена от тази за въздуха, заяви още Личев .
"Годишно генерираме около 3 млн. битови отпадъци. Около 1 млн. от тях са отпадъци от характера на смесени отпадъци за изгаряне, на тях никой не им обръща внимание и общините няма къде да ги съхраняват", каза още Личев.
"Правителството прие национален план за управление на отпадъците 2021-2030 г., който дава юридически основания да се предприемат мерки с решение на Министерски съвет за забрана на вноса на най-гадния отпадък - смесения, защото той не става за горене, а само за депониране", заяви министърът.
По думите на Личев, когато Турция е спряла 11 камиона с отпадъци на границата с България, той е поискал да забрани вноса от Турция, но се е оказало, че няма такова законово основание.