За куриозни случаи с кандидат-българи разказа директорът на дирекция “Българско гражданство” при Министерство на правосъдието Катя Матева пред временна комисия за Глеб Мишин.
Куриозните примери
Матева изброи няколко куриозни случая с кандидат-българи. Един от тези случаи е свързан с лице, което подало документи, а впоследствие се оказва, че не е искало българско гражданство. Оказало, че иска румънско гражданството, но посредниците са се объркали.
Друг по-странен случай бил как едно и също име кандидатства за гражданство с различни снимки. Матева разказа и за поредица от случаи, в които документите са писани с един и същи почерк, даже и с един и същи химикал. ОЩЕ: Катя Матева: Докато чакат за паспортите, хората обсъждат колко са платили за тях
Тенденциите след войната в Украйна
"След започване на войната в Украйна, всякакви хора, които искат да се спасят от мобилизация, пристигат и подават документи. Влизат в България, получават временна закрила и на следващия ден идват при нас да подават документи. След това си отиват обратно", обясни Матева. Тя уточни, че се ползват всякакви процедури, за да могат да надхитрят институциите. "Ние каквото можем, правим", каза още Матева.
Проблемите с българското гражданство
Катя Матева уточни, че наистина в производствата по българско гражданство са констатирани редица проблеми.
"Те са най-остри по отношение на кандидатите от български произход. Още през 2001 г., когато беше премахнато изискването за владеене на български език, започна лавинообразно нарастване на преписките за българско гражданство. До 2005 г. се позволяваше кандидатите да кандидатстват със заверени копия, включително на акта за раждане", каза тя и добави, че впоследствие се е установило, че част от тях са подправени.
"Още от тогава имаше редица посредници, които професионално извършваха тази дейност по набиране на кандидати, подготовка на документите и подаване в Министерство на правосъдието. Пристигаха документите в чували. Реално ние въобще кандидатите не ги виждахме", разказа Матева.
Според нея е необходимо, че трябва да се въведе владеене на българския езки. "За тези лица българският език трябва да е майчин", заяви Матева. ОЩЕ: Глеб Мишин кандидатства за българско гражданство, разкри заместник-министър