По-голямата част от юристите смятат, че промени в конституцията в предложения днес обем, може да се направят и без Велико народно събрание.
Това заяви пред БНТ вицепремиерът по координация на европейските политики и институционалните въпроси Меглена Кунева, предаде БГНЕС.
Няма да се наложи ВНС според този обем от промени, който се предвижда на този етап защото Висшият съдебен съвет се запазва, той само се разделя на две, аргументира се Кунева. "Но има предвидено едно събиране по решения, които ще се вземат от целия ВСС, като например когато се обсъждат въпроси за бюджета", уточни Кунева.
Решението на КС, който определи, че ВСС е част от държавното устройство, а промените в държавно устройство се извършват само от ВНС, Кунева коментира, че тогава това решение е било взето само с един глас плюс. Тя напомни и особеното мнение на председателя на КС Румен Янков тогава, според което не може през ВНС да се адресират промените в съдебната система.
За попълване на съдийската квота и на прокурорската от предложени от НС кандидати Кунева поясни, че много е важно как ще се приложи законът. Смятам, че съдиите избрани от НС няма да ги направи зависими. В прокуратурската квота се предвижда мнозинството също да се определя от НС и това се правело, за да се засили контролът над прокуратурата.
Имам основание да вярвам, че ще намерим подкрепа за конституционно мнозинство, заяви още Кунева.