Конституционният съд (КС) образува конституционно дело №13/2023 г. по искане на народни представители от "Възраждане" относно решението на Народното събрание за отказ от произвеждане на национален референдум с въпрос: „Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година?“.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
ОЩЕ: Решено: Няма да има референдум за еврото
Докладчик по делото е съдия Соня Янкулова. То е било образувано на 14 юли, става ясно от прессъобщение на КС.
На 7 юли парламентът отхвърли предложения референдум на „Възраждане“, който би блокирал членството на България в еврозоната още дълги години. „За“ провеждане на такова обществено допитване гласуваха 68 депутати, включително двама от ПП-ДБ и независимият Радостин Василев, „против“ бяха 98, а 46 се въздържаха.
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Стана обаче объркване, тъй като самото гласуване не беше по решението на правната комисия в Народното събрание, която по-рано беше отхвърлила провеждането на референдум, а по самия въпрос на „Възраждане“: "Съгласни ли сте българският лев да бъде единствената официална валута в България до 2043 година?".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така
Още: "За да се знае и помни": Слави Трифонов даде причина и оправдание Гроздан Караджов да е министър
Този процедурен хаос накара проруската партия да атакува решението пред КС. "Има такъв народ" също подкрепи "Възраждане".
Президентът Румен Радев също коментира темата и обясни, че няма как да насрочи дата за референдум, какъвто призив имаше от партията на Костадинов, тъй като Конституцията не позволява да се действа по такъв начин при отхвърлено от Народното събрание искане.
Според юристи, цитирани от "Медиапул", най-логичната стъпка ще бъде Конституционният съд да отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз (СЕС) в Люксембург, тъй като само той може да тълкува договорите за съюза, където е уреден и въпросът за еврото. Това обаче вероятно допълнително ще удължи процедурата.
Още: Еврото, Планът за възстановяване и енергийният пазар: Желязков се срещна с българските евродепутати
Според най-актуалното изследване на "Евробарометър" 49% от българските граждани подкрепят въвеждането на еврото, като също толкова - 49%, са против идеята, а 2% нямат мнение. Това е подобрение с 5 процентни пункта на подкрепата за еврото.