Преди да напуснем правната комисия близо 25 часа в комисия и в зала се опитвахме се правим две неща: първо - да защитим своите предложения и второ - да предпазим преференцията като начин на гласуване, коментира заместник-председателят на парламентарната група на БСП Крум Зарков пред БНТ.
Още: Бюджетът е по-важен от съдебната реформа: Експерти смятат, че ще има правителство
Още: Ще има ли кабинет и каква ще е ролята на ПП-ДБ? Анализ на журналист
Той сподели, че когато не ходят на работа, депутатите не получават заплати и дори ще подлежат на санкция по правилник.
"Българското общество е изправено пред проблеми в здравеопазването, малкия и средния бизнес, потискан от всекидневно променящи се правила, а парламентът сам се направи за посмешище в правна комисия, за нас дневния ред е съвсем различен", каза Зарков.
Според него проблемът с избирателните списъци е сложен не само заради т.н. мъртви души, а защото системата на "ГРАО" не може да засича онези български граждани, близо 2 млн. души, които не живеят в България.
Още: Приближаваме ли се към правителство? ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН обсъждат коалиционно споразумение (СНИМКА)
Той допълни, че между данните на "ГРАО" и НСИ има разлика от 1 млн. и половина души, създава резерв от празни имена в тези списъци и съответно може да бъде използван.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПП остават опозиция на новото мнозинство на ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН? Анализ на политолог
"Затова БСП предложи създаване на публичен регистър на избирателите, който с времето може да стане база на избирателите, както и последваща проверка за българите в чужбина дали някой не е гласувал от тяхно име", заяви Зарков.