Президентът оспорва онези промени в Конституцията, които се появиха изненадващо, тъй като ние отдавна очаквахме промени, но само в частта "Съдебна власт". Това коментира пред БНТ Крум Зарков - секретар на президента по правните въпроси и бивш служебен министър на правосъдието.
Още: Хората на Доган ще крепят мнозинството до юни (ВИДЕО)
Още: "Галъп": Всеки втори смята, че ще има предсрочни избори
Според него много от промените, останали в крайния вариант, са "дълбоко грешни, дори опасни". Посочи за пример списъка от хора, между които трябва да се избира служебен премиер.
"Основният принцип на нашата демокрация е този за разделение на властите и не е нужно човек да си припомни Монтескьо, за да се разбере, че председателят на действащо към този момент Народно събрание не може да съвместява функциите на премиер-министър. Или председателят на Сметната палата - органът, който одитира разходите на правителството - може ли той да го оглавява?"
Още: Крум Зарков критикува промените в Конституцията
Още: Николай Денков: Категорично няма да подкрепим вота на недоверие срещу правителството
Още: БСП: Прекратиха делото срещу Румен Овчаров за "Мини Бобов дол"
Според Зарков Народното събрание, което ще продължи да функционира след оставка на редовното правителство, ще се занимава с предизборна кампания. Коментира, че партиите в НС обвиняват Румен Радев за това, че си е свършил работата. "Президентът не назначава служебен кабинет и не прави с него каквото си иска - той го назначава, когато има парламентарна криза и НС не може да функционира", каза той.
За двойното гражданство
Крум Зарков е на мнение, че въпросът с двойното гражданство е решен прекалено рязко и липсват важни нюанси. "Има разлика между български гражданин по рождение и такъв по натурализация. Има разлика между двойно гражданство, когато второто гражданство е придобито в установена демокрация, от която могат да се черпят примери и практики или не", категоричен е той.
Още: "Продължаваме промяната" ще иска оставка, ако Митов замете скандала с ГДБОП
Още: Митов не е притеснен от вота на недоверие
Още: Крум Зарков: Новата Конституция не е готова
Трябва да се разгледа и въпросът с пасивното и активното избирателно право, тъй като все още не сме осигурили на много от българите в чужбина начин да гласуват, каза още Зарков. "Президентът има особена легитимност и роля и се намесва във времена на криза. Това, че сегашното редовно правителство не може да излезе от кризата, това, че се съмняват дали утре ще оцелеят или ще се разпаднат и се притесняват от това какъв ще бъде служебният премиер - не им е виновен президентът", каза той. Ако Конституционният съд отмени текстовете, те няма да важат занапред. Ако междувременно са произвели някакъв ефект, ще възникне правен казус, обясни Зарков.
Още: Денков: Вотът на недоверие няма да мине
Още: Калин Стоянов видя колебание в хората на Доган: Доста са объркани
Още: Крум Зарков за Конституцията: Тепърва ще бъдат внесени текстове, които да търсят баланса