България е ангажирана с дълбоки реформи по необратим начин. Това беше основното послание на министъра на правосъдието Крум Зарков при срещите му днес в Брюксел със заместник-председателя на ЕК Вера Йоурова и с комисаря по правосъдие Дидие Рейндерс.
Българският министър запозна комисията с мерките и промените в законите, които служебното правителство е подготвило и е внесло в парламента в отговор на поетите от нашата страна ангажименти по Плана за възстановяване. Въпросите, свързани с отговорността и отчетността на главния прокурор, с обжалването на отказите срещу прокуратурата при отказ за образуване на разследвания са в дневния ред на парламента и са продукт на усилията на няколко правителства.
„От страна на ЕК получихме подкрепа и разбиране за работата, която сме извършили. За нас е важно да чуем тяхното мнение. Получихме и още веднъж потвърждение и подкрепа за влизането на България в Шенген. Така ние получаваме подкрепа от всички важни европейски институции и на много голяма част от държавите членки. България е готова да бъде част от Шенгенското пространство. Сега ние прилагаме и изпълняваме всички изисквания, но нашите граждани не се ползват с пълните права, които предоставя свободното движение“, заяви още Зарков. Влизането на България в Шенген ще подобри защитата на външните граници на Съюза, защото ще освободи ценен ресурс, допълни той.
Вчера стана ясно, че след Нидерландия, вероятно и Швеция ще блокира приемането на България и Румъния в Шенген. Това сочат изявленията на две от партиите в парламента в Стокхолм – Социалдемократите и Шведски демократи. Първите са твърда опозиция на Умерената партия на премиера Улф Кристерсон, а вторите заявиха, че ще подкрепят тройната коалиция в парламента заради участието на Либералите в мнозинството.