Първото по рода си ротационно, но по същност коалиционно управление в България – на кабинета Денков-Габриел, се формира при очаквания за бърз разпад. Но поне до момента правителството успява да се справи с най-трудното - развиващи се в момента кризи, и да обърне внимание на дълго непогледнати сериозни проблеми. Кабинетът обаче бускува там, където отдавна по презумпция трябва всичко да е уредено.
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Сериозна криза, върху която българското правителство не може да има решаващо влияние, беше взривът на язовир "Каховка". Този взрив предизвика екокатастрофа в Украйна, а последствията са и за Черно море. Но няколко министерства – на околната среда и водите, на туризма и на здравеопазването, обединиха усилия и осигуриха постоянен мониторинг – и то в среда, в която се леят хибридки за плаващи петна към българското Черноморие. Регулярно се взимат проби на морските води и се публикува информация, която показва, че водата е чиста, а от здравното министерство обясниха многократно, че е много трудно заразни бактерии и микроби да оцелеят но нашите брегове. На този фон, ако има празни хотели на морето, е добре самите хотелиери да се запитат дали цената, която предлагат на туристите, не е твърде висока за качеството, което получават гостите.
Реакцията на държавата при наводненията в Северозападна България беше мигновена и адекватна. Пожарна, военни и социални работници, както и министрите на МВР и МТСП, действаха веднага. Премиерът академик Николай Денков също отиде при пострадалите във Враца и Монтана, където беше най-тежко. Министерски съвет освободи над 135 000 литра питейна вода от Държавния за районите с нарушено водоснабдяване. Социалното министерство бързо създаде организация пострадалите да получат еднократната помощ в размер до 1512 лв. До момента е изплатена помощ на 142 семейства на обща стойност 156 214 лв. Агенцията по заетостта пък ангажира 208 безработни да помагат на пострадалите общини за почистване на засегнатите имоти и зони. В редовния проектобюджет финансовият министър Асен Василев е заложил увеличение на фонда за бедствия и аварии от 80 млн. на 130 млн. лв.
Светкавична беше реакцията на премиера и когато избухнаха взривове в склад за боеприпаси на оръжейния бизнесмен Емилиян Гебрел. Тогава той веднага разпореди на ресорните по темата министерства да проверят случая и да вземат превантивни мерки за увеличаване на сигурността на всички държавни и частни предприятия от българската военна индустрия. Министърът на икономиката Богдан Богданов обиколи заводите в следващите дни, като не пропусна да отбележи, че държавата ще окаже цялостната подкрепа за развитието на сектора, в който са ангажирани десетки хиляди души.
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Забелязва се и активирането на правителството по проблема с мигрантския натиск и граничния контрол, който е основна причина все още да чакаме на опашката за Шенген. МВР провежда мащабни специализирани операции по две линии - срещу самите каналджии и срещу тези, които се занимават с финансовите им трансакции. В периода 26 юни – 2 юли се отчита намаление с 29% в случаите и с 37% в броя на лицата, направили опит да преминат през държавната граница, спрямо предходната седмица.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Виждат се усилията на МВР и правителството и по проблема с войната на пътя. Шест институции - МВР, Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, АПИ, НАП, Агенция „Митници“ и Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“, са мобилизирани да провеждат мащабни регулярни проверки по пътищата. Министерство на транспорта пък видеоклипове в теоретичните изпити за кандидат-шофьорите, които максимално доближават до реалната среда на пътя.
На път е да се отпуши и подновяването на строителството и ремонтите на пътища. "В обществен интерес е магистралата да продължи да се строи. Инхаус договорите наистина са незаконосъобразни, но законът позволява те да се разтрогнат до една година след сключването им. Този срок изтече между края на 2021 и края на 2022 г. в зависимост от това кой договор гледаме. Нито един от моите предшественици не е настоял да се подаде иск до съда за разтрогване на тези договори, така че в момента нищо не може да се направи", каза министърът на регионалното развитие Андрей Цеков по bTV. Няма обаче да се индексират авансово платените пари на строителните фирми, а те ще бъдат задължени и да гарантират за качеството на пътищата.
Насред всички тези проблеми Денков и Габриел успяха да поканят на историческа визита у нас украинския президент Володимир Зеленски. Освен очакваната декларация за подкрепа на членство на Украйна в НАТО, когато стане възможно, правителството подписа с Украйна и меморандум за сътрудничество с енергетиката. Благодарение на него България ще се освободи от старото и вече ненужно оборудване на АЕЦ Белене, в което са затворени 1,2 милиарда лева, без централата да има каквато и да е перспектива да заработи някога. За сметка на това страната ще спечели от продажбата и в същото време ще помогне на Украйна.
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така
Правителството обаче буксува с важни назначения. Месец и една седмица след старта на правителството, са назначени едва 6 областни управители след груповата оставка на хората на президента Радев в началото на управлението. Все още има министерства, в които не са назначени всички заместник-министри. В коментар на въпроси на обикновени хора обаче акад. Николай Денков посочи, че не бърза със зам.-министрите, защото няма достатъчно качествени кандидатури и се търсят такива.
До края на юли, освен да приключат всички назначения се очаква да се случи и най-важното за финансите на държавата - да бъде приет и редовният бюджет. Обичайните протести на всички сектори, които искат още увеличения на заплатите, както и критиките на голяма част от парламентарните групи, едва ли ще повлияят на крайния резултат – 3% дефицит, защото това е начинът да влезем в еврозоната в началото на 2025 година. А това е една от целите, заради които ПП-ДБ и ГЕРБ направиха компромис и понесоха немалко имиджови щети, за да има редовно правителство.