Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кристалина Георгиева: Дълговото бреме е на исторически високи нива

26 септември 2019, 13:00 часа • 3081 прочитания

"Световният икономически растеж продължава да разочарова, търговските напрежения се запазват, а дълговото бреме е на исторически високи нива. В тази обстановка незабавният ми приоритет за МВФ е да се помогне на членовете да минимизират риска от кризи и да са готови да се справят с икономически спадове." Това казва в първото си изявление новият управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева, което беше разпространено от пресслужбата на Фонда.

Тя е изправена пред редица предизвикателства – задаващата се нова рецесия на световната икономика, търговската война между САЩ и Китай, намаляването на глобалните неравенства, борбата с климатичните промени.

"Не бива да губим от поглед дългосрочната си цел - подкрепа за разумни парични, фискални и структурни политики за изграждане на по-силни икономики и подобряване на живота на хората. Това означава, че трябва да се захващаме и с проблеми като неравенствата, климатичните рискове и бързите технологични промени", отбелязва тя в изявлението си.

Българската стана първата жена шеф на МВФ от страна с развиваща се икономика. Постът не означава, че страната ни ще има неограничен достъп до външно финансиране, а носи престиж за България и дипломатически лостове за влияние. Кристалина Георгиева ще бъде 12-ият управляващ директор на МВФ от създаването на организацията след Втората световна война.

Българката благодари на членовете на МВФ от цял свят и на Изпълнителния съвет за подкрепата на кандидатурата ѝ и оказаното доверие. Кристалина Георгиева ще встъпи официално в длъжност от 1 октомври.

"За мен е чест, че бях избранa за изпълнителен директор на МВФ. Очаквам с нетърпение да се присъединя към ангажирания персонал на МВФ в обслужването на нашите 189 държави-членки. Заедно ще работим за изграждането на по-силни икономики и подобряването на живота на хората навсякъде", написа Георгиева в Twitter.

МВФ е международната организация, която се грижи за управлението на световната финансова система, като наблюдава валутните курсове, платежните баланси, предлага техническо и финансово сътрудничество на своите членове и търси рисковете в глобалната икономика.

Организацията е създадена през 1944 г. в американското градче Бретън Уудс по време на следвоенна конференция, целяща да реорганизира международните парични потоци. В началото в МВФ членуват само 44 държави, докато днес членовете ѝ наброяват 189 страни. Седалището на организацията е във Вашингтон.

"МВФ действа като един вид глобален пазач. Организацията следи не само икономическата и финансовата политика на своите 189 членове, но и цялостната международна икономика", пише Ева Кавано в анализ за онлайн изданието на RTE.

Георгиева подчерта ключовото значение на МВФ за стабилността на световната икономика. "Виждала съм лично в моята страна и в много други страни от колко голямо значение е Фондът за страните в криза и колко е важно да проправим път към стабилността и устойчивия растеж", написа тя.

Управляващият директор на МВФ може да използва влиянието си пред отделните държави и организации - като Световната банка и Организацията за икономическо и социално развитие, за да подчертае източниците на риск, да обяснява и предупреждава за глобални предизвикателства и възможните изходи от проблемни ситуации. Практиката до момента показва, че мнението на директора на МВФ се взима предвид при решаването на почти всички международни икономически или социални тежки въпроси.

Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес