Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Крайно радикалните идеи и призивите към насилие ще са забранени със закон

17 ноември 2015, 15:05 часа • 9039 прочитания

От 2016 г. държавните институции ще актуализират плановете си за борба с радикализацията и тероризма, като една от идеите е забрана със закон на крайно радикални идеи и призиви към насилие. Това става ясно от Плана за изпълнение на Стратегията за противодействие на радикализацията и тероризма 2015-2020 г., които предстои правителството да приеме в началото на декември, предаде БГНЕС.

В България трябва да се предвидят и реализират редица мерки, целящи изграждането на повишена обществената чувствителност не само към тероризма, но и срещу радикализацията и насилствения екстремизъм във всичките им форми, пишат авторите на Плана за действие към Стратегията, чийто първоначален вариант бе публикуван през лятото.

До края на 2015 г. МВР, ДАНС, цивилното и военно разузнаване трябва да направят оценка на съществуващото информационно взаимодействие помежду си, което се провежда в открития преди две години Национален контратерористичен център по отношение на сигнали за подготовка на терористична дейност и оперативно интересни лица. Ако се установи, че службите все още “не си говорят”, то ще бъдат разработени конкретни мерки за подобряване обмяната на информация.

Същинската работа по прилагане на заложеното в антитерористичната стратегия ще започне през 2016 г., когато ще бъде сформирана междуведомствена работна група за създаване на законодателство за противодействие на изказвания и послания, подбуждащи към омраза по интернет и медиите, което би могло да доведе до налагането на санкции и цензура върху радикални послания, които се разпространяват чрез медии.

Догодина трябва да има готова методика за установяване на сайтове, чрез които се осъществява екстремистка пропаганда и/или се отправят открити призиви за насилие. Ще се работи за повишаване възможностите за идентификация, контрол и пресичане на възможностите за комуникация чрез интернет на лица, подозирани в съпричастност към терористична дейност. Ще се разработва методика за определяне на нива на заплаха от терористична дейност на територията на България и срещу български интереси по света.

От 2016 г. трябва да е наличен актуализиран механизъм за оказване на съдействие на български граждани, които са станали обект или жертва на терористичен акт на територията на трети държави. Догодина ще бъде извършена и инспекция на съществуващите мерки за сигурност на всички чужди посолства и представителства, които са на българска територия, както и на българските дипломатически, търговски и културни представителства по света. Ще се извърши инспекция на сигурността и на базите в чужбина, където има български военнослужещи.

Предвижда се повишаване способностите за реагиране на отряда на баретите и специализираните групи за намеса към областните дирекции на МВР, военна полиция и други специализирани звена в случай на осъществен терористичен акт.

Девет държавни институции, начело с МВР, ще разработват през 2016 г. концепция за изграждане на интегрирана национална система за видеонаблюдение.

За 2017 г. е планирано създаването на Специализиран национален център за обучение на служители на държавни институции, които ще са ангажирани с противодействието на тероризма и радикализацията. През същата година трябва да са готови специални програми за целево обучение на учители, лекари и медицински сестри, полицаи и командния състав на Българската армия и надзирателите, които ще са ангажирани в системата за противодействие на радикализацията.

През 2017 г. трябва да е готова Комуникационна стратегия по въпроси на противодействието на радикализацията и насилствения екстремизъм, както изграждането на механизъм за сътрудничество между централната и местна власт с религиозни и етнически общности, за предотвратяване на възможностите за изграждането на терористични клетки на територията на страната. Въпреки тези мерки, службите не изключват и български граждани да бъдат повлияни от екстремистки и крайно радикални идеи. Точно заради това до 2020 г. трябва да е факт Национална програма на централно и регионално ниво, която да осигури деангажиране, дерадикализация и рехабилитация на лица, които са пожелали да излязат от екстремистки среди.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес