Депутатите гласуваха на първо четене промените в Закона за здравето, с които се забранява пушенето на наргиле на закрити обществени места. Преди това предложението мина и на ниво Комисия.
Още: "Да, България": Решението на "Спаси София" е прибързано и политически необосновано
Още: Масови смени на директори на горски стопанства и политическа намеса? Земеделският министър с отчет
Вносители на законопроекта са народни представители от „Обединени патриоти“, а новите текстове имат за цел опазване на здравето на хората и в частност това на децата и подрастващите.
Редом с цигарите и алкохола, промените налагат забрана и за продажбата на деца на изделия за водна лула, несъдържащи тютюн.
Мотивите на вносителите представи депутатът Борис Ячев. В тях се посочва, че пушещите наргиле вдишват същите токсични вещества, които се срещат и в стандартните цигари, но въглените, с които то се разпалва, засилват вредите за здравето.
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
Допълнителен фактор за увеличението на риска при пушене на наргиле се оказва времетраенето – при него то е средно около 40-45 минути, докато при обикновените цигари е около 5 минути.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
По данни на международно изследване на Световната здравна организация, проведено в периода 2013-2014 г., страната ни се нарежда на пето място сред 42 страни по пушене на наргиле сред 11-13 – годишни ученици и на второ място сред 15-годишните.
Поради ниската здравна култура много хора считат наргилето с нетютюневи смеси за безвредно, а модната тенденция сред младите в европейски и световен мащаб за групово пушене води до вреди и за пасивните пушачи.