Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Конституционалист предложи списък от общи документи, които да подпишат ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС

26 юни 2023, 12:26 часа • 2248 прочитания

Отношенията между ПП-ДБ, носител на мандата, с който се формира правителството "Денков - Габриел", и подкрепилите ги от ГЕРБ-СДС приличат на "отворен брак" с възможност за свободно поведение от страна на партньорите. Понякога имат общи "брачни" действия, но понякога имат свободни връзки извън двойката. Предложението за брачен договор, наречен "гаранции за изпълнение на поети ангажименти", трябва да ограничи свободата във връзките с други парламентарни групи.

Това пише конституционалистът доц. Наталия Киселова в свой коментар пред "Дневник".

По думите й описаните от ПП-ДБ седем гаранции за стабилност на управлението няма да ограничат ГЕРБ-СДС да организира или да влиза в плаващи мнозинства, които изключват ПП-ДБ.

Според Киселова документите, под които трябва да бъдат сложени подписи и от двете формации, са поне четири:

  1. Законодателна програма с времеви хоризонти за поне пет-шест парламентарни сесии. Редно е да има преценка на приоритетите измежду 30-те проекта, разделени в различни групи: по Националния план за възстановяване и устойчивост (ПВУ); за приемането ни в Шенген и в еврозоната; други важни за страната законопроекти и за Конституцията.
  2. Споразумение за нормално функциониране на Народното събрание. В момента само една от постоянните парламентарни комисии има свое ръководство (Комисия по правни въпроси).
  3. Председателите на партиите следва имат общ план за парламентарно сътрудничество и за подкрепа на правителството, чиято основа може да бъде черновата на "седемте гаранции". По същество това е коалиционно споразумение, но поради чувствителността на темата не го наричам така. 
  4. Програма за управление (данъци, бюджет, социални разходи, дългосрочни инвестиции, външна политика) с конкретни срокове, а не само политическа декларация. Тя може да бъде разделена на две части - за първите и за вторите 9 месеца например.

"Спешно трябва да се изберат ръководства на комисиите и да се вземе решение, че няма да има парламентарна ваканция. Защото местните избори чукат на вратата през есента и тогава е по-целесъобразно да не заседава събранието", казва още конституционалистът и допълва, че усилията за нормализиране на работата на парламента не следва да се свеждат само до усилия за "тричане" на близки до президента хора (анкетни комисии за военната помощ за Украйна и за 10-годишния договор за обработка на втечнен газ). Времето за ревизии е кратко и усилията не могат да се сведат само до тези инцидентни въпроси.

ОЩЕ: Екатерина Захариева не приема ултиматумите на ПП-ДБ

"Преговорите няма да протекат леко, но нали представителите и на двете парламентарни групи казват, че властта не е на всяка цена, а за да променят за добро България. Дано да е така", казва още Киселова.

Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес