Струва ми се, че към момента стоим в сферата на политическото говорене – преди Конституционният съд да реши. Това заяви проф. Пламен Киров, бивш конституционен съдия и член на КЗК, в коментар относно новата закана да бъде искана оставката на главния прокурор Иван Гешев – на новия служебен правосъден министър Иван Демерджиев.
Надали главният прокурор може да бъде атакуван, заради това, че някои производства са забавени, други са приключили с неуспех, по трети има осъдителни присъди срещу България, коментира проф. Киров.
Никой не може да бъде съдник по спор, по който е страна – така проф. Киров коментира дали Янаки Стоилов сега ще участва във вземането на решение от Конституционния съд, защото Стоилов беше служебен правосъден министър и всъщност той инспирира тълкуване относно възможността да се иска оставката на главния прокурор. Става въпрос за чл. 130в, т.3 от Конституцията и дали правосъдният министър може директно да иска оставките на главния прокурор и на някой от председателите на върховните съдилища директно, а не това да минава през Висшия съдебен съвет. Янаки Стоилов трябва да си направи отвод, смята проф. Киров. Той напомни и, че Конституционният съд няма да е в пълен състав, защото идва смяна на квотата от парламента в съда – 1 конституционен съдия, но тепърва трябва да се сформира работещо Народно събрание.
Ако все пак по-малко от 12 конституционни съдии (или 11, без Янаки Стоилов) вземат решение, дали това ще е според Конституцията? Конституционният съд трябва да прецени, отговори проф. Киров пред bTV.
Не споделям мнението на проф. Стоилов, че ако за трети път не се сформира редовно правителство, ще има конституционна криза. Но ако стане така, е явно, че има проблеми в политическата система, включително на законодателно ниво, каза проф. Киров.