Подобно на много други временни парламентарни комисии, създадени след определени скандали, и тази за дейността на Мартин Божанов - Нотариуса и групата около него завърши безславно.
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Тя приключи работата си, без да приеме окончателния доклад за установените факти и обстоятелства около Божанов, убит на 31 януари тази година, и данните за връзките и влиянието в съдебната система.
Липса на кворум
Това стана, след като днес председателят Никола Минчев констатира, че в залата са само петима членове на комисията и че не може даде ход на заседанието заради липса на кворум, съобщи "Лекс".
Още: Корал и Нотариуса: Никола Минчев степенува проблемите на България (ВИДЕО)
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
На минали заседания също нямаше кворум, но тогава се изслушваха поканените гости, макар да не можеше да се гласуват решения. Парламентът обаче прие наскоро изменения в правилника за дейността си, с които заседания на комисиите изобщо не могат да се провеждат без кворум. Така комисията за дейността на Нотариуса приключи без краен акт за това какво е установила.
Какво бе установено по случая?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Последните заседания бяха бойкотирани от представителите на ГЕРБ и ДПС, които след провала на ротацията на правителството на ПП-ДБ и ГЕРБ приеха, че комисията е „предизборен цирк“. На изслушвания не дойдоха бившият главен прокурор Сотир Цацаров и настоящият и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов.
Още: Сарафов и Цацаров се скриха от комисията "Нотариуса"
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така
Снимка: БГНЕС
Вчера темата беше продължена от организацията „Антикорупционен фонд“ (АКФ), която първа осветли дейността на Божанов като брокер между мафията и съдебната власт преди две години. От АКФ съобщиха, че публикуват справка на ГДБОП от 2022 г., в която са събрани множество показания и доказателства за престъпната дейност на Нотариуса, разговорите и контактите му с магистрати и адвокати.
Документът от 28 страници обяснява подробно за компроматите, които, според показания на свидетелка, Мартин Божанов е събирал за хора от съдебната система. Те се изразявали в записи със сексуално съдържание, които държал на флашки в апартамент, а след това и в новата му къща. Според показанията на свидетелка Божанов използвал за същите цели и имот в Гърция, който предоставял на магистрати, но в къщата имало инсталирано видеонаблюдение, с което били заснемани интимни сцени на ползващите я магистрати и след това записите били използвани за контрол над тях.
От публикуваните данни става ясно още, че от 2005 г. Божанов е бил регистриран в 3 РУ на МВР в София като доброволен сътрудник, категории „Доверено лице“ и „Информатор“, като към 2022 г. е бил в категория „Доверено лице“. Тази информация беше искана настоятелно и от комисията в парламента, но от МВР така и не я предоставиха.