Какво е имуществото на новите депутати и служебното правителство? Отговори на тези въпроси най-вероятно ще има след средата на месец ноември, 2021 година и то най-рано, става ясно от справка на сайта на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ).
Още: Приключи повторното преброяване на бюлетините от вота: Какво следва?
Още: Венко Сабрутев: ДБ всъщност води преговорите за кабинет, ПП не участва в тях
Комисията все още не е обявила декларациите на новите депутати, както и кой не е подал декларация в срок, защото 46-тото Народно събрание все още не е приключило съществуването си. От КПКОНПИ изрично уточняват, че има „голям брой” хора, които трябва да декларират имущество и пари съгласно Закона за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (ЗПКОНПИ). Поради наличието на три парламента – 44, 45 и 46, в които има депутати, деклариращи ежегодно, финално и встъпително за съответните събрания, КПКОНПИ изчаква края на 46-тия парламент. Така засега не е обявено какво е имущественото състояние на прочули се вече и в политическия ни живот фигури и депутати във вече два парламента като Тошко Йорданов, Филип Станев, Радостин Василев, Мая Манолова, Николай Хаджигенов, Арман Бабикян, Татяна Дончева, Христо Иванов, Ивайло Мирчев, Антоанета Цонева.
Интересно е дали Слави Трифонов ще подаде декларация по ЗПКОНПИ като председател на ИТН т.е. партия, която по закон има право на държавна субсидия, или декларация ще подаде някой от упълномощените му заместници. При БСП например е така - декларация, макар и не в срок, е подал Атанас Зафиров, а не Корнелия Нинова. А декларация, но не в срок, е подал и евродепутатът Радан Кънев, бивш председател на ДСБ.
Що се отнася до изпълнителната власт, последните засега декларации там са от третото управление на Бойко Борисов. Припомняме, че второто служебно правителство все още не е завършило мандата си, а се чака и трето.
Още: Татяна Буруджиева: Не вярвам, че вече има създадено правителство
Съгласно декларацията на Борисов, която отразява положението му през 2020 година, той е спестил от заплата 184 059 лева. За сравнение, в декларацията, подадена през 2020 година и отразяваща 2019 година, спестяванията на експремиера са в размер на 116 670 лева. Освен това, Борисов има две банкови сметки – едната е от 191 025 лева, а другата – 5188. Тук интересното е, че лидерът на ГЕРБ е писал като произход на въпросните над 191 000 лева „обезщетения от заплати, отпуск от минали години”, а за втората сметка обяснението е „изплатени болнични и неизползван отпуск от минали години”. За сравнение с предишната декларация, тогава първата сметка е била 190 884 лева т.е. съвсем леко увеличение, а втората – 5332 лева, т.е. тук има намаление. Иначе Борисов не декларира никакво ново имущество – нито движимо, нито недвижимо.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Цветлин Йовчев: Дори премиер да нареди арест, полицаите трябва да откажат
Още: Кирил Петков за видеото със сенсея: Интрига на медиите на Пеевски (ВИДЕО)
По отношение на имуществото, същото е положението и с президента Румен Радев. Но по отношение на паричните средства, той е чувствително по-зле от Борисов. Радев има 5000 лева като налични парични средства, още 2000 лева от спестявания декларира за съпругата си Десислава. В предишната декларация, личните пари „за харчене” на президента бяха 6000 лева. В банката държи 70 200 лева, които са от заплата – преди година сметката беше в размер на 49 500 лева.
Що се отнася до главния прокурор Иван Гешев, в регистъра на КПКОНПИ за 2021 година Actualno.com не откри негова декларация. През 2020 година (т.е. състоянието му през 2019 година) той декларира 2 лични банкови сметки – от 12 717 лв. и 1613 лв., а като налични пари посочи сумата от 15 000 лв., както и кредитна карта за 8000 лв. плюс 21 000 лв., вложени в инвестиционни и пенсионни фондове.
По отношение на съдебната власт, интересна е декларацията на представляващия Висшия съдебен съвет (ВСС) Боян Магдалинчев. На свое име той има общо 4 банкови сметки, 2 от които са в левове – 140 193 и 101 509, като втората е била в размер на 88 494 лв. при предишната декларация, една в долари – 4940, и една в евро – 11 085. Декларация на председателя на ВКС Лозан Панов Actualno.com не успя да открие.
Още: Радев изрази съболезнования за жертвите от пожарите в Лос Анджелис
Що се отнася до самата Антикорупционна комисия, нейният ръководител и бивш главен прокурор Сотир Цацаров има банкова сметка в размер на 479 748 лева, както и една в размер на 25 499 евро. В предишната декларация левовата му сметка е 410 980 лева, а евровата – 27 758 евро. Наличните му парични средства т.е. парите, които не са в банка, са 6500 лева, с 2000 лева повече, отколкото при предишната декларация. Има и кредитна карта за 30 000 лева, както е декларирал и в предишната декларация.
Още: Пеевски обеднява, но пак има десетки милиони, Борисов и Радев са далеч назад