Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой да чертае едномандатните райони при мажоритарен вот – според ГЕРБ трябва да е президентът

09 май 2017, 08:30 часа • 2284 прочитания

Предложихме и при предния парламент, и сега районирането на 240 едномандатни избирателни района при мажоритарен вот с абсолютно мнозинство в два тура да се прави от президента. Разбира се, не той лично да го прави, а да използва данните на ГРАО, НСИ, ЦИК. Това заяви депутатът от ГЕРБ Данаил Кирилов, който беше председател на Правната комисия на 43-тия парламент и се очаква да я оглави отново и в сегашното Народно събрание.

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

Още: "Тръмп въобще не се интересува от България": Нидал Алгафари за доволните политици от новата власт (ВИДЕО)

Кирилов напомни, че за разлика от законопроекта, представен от омбудсмана Мая Манолова и внесен от Георги Кадиев в миналото събрание, ГЕРБ не представя карта на районите. Причината – това е много сложен и чувствителен процес, обясни пред БНТ депутатът, който добави, че са правени три опита от ГЕРБ да се направи карта.

Не предвиждаме някакъв брой едномандатни избирателни райони в чужбина, заяви Кирилов. Предвиждаме в чужбина да има активна регистрация, а гласът на всеки да се съотнася към постоянния му адрес в България, добави той и подчерта, че всеки имал постоянен адрес в България, но въпросът е колко е точен. Кирилов посочи, че в т.нар. "законопроект Манолова" е била предвидена уседналост в рамките на шест месеца, но ГЕРБ не предвижда такова нещо в своя законопроект. Би следвало ЦИК и президентската администрация да предвидят какво да се прави, но логично е да говорим за срок от 45 до 60 дни за установяване на адрес, смята Кирилов.

Данаил Кирилов обясни и, че ГЕРБ разчита при гласуване от чужбина в условията на мажоритарна система с абсолютно мнозинство в два тура да има електронно гласуване т.е. алтернатива на хартиените бюлетини.

Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

По въпроса със заместването на депутати – ако даден народен представител бъде избран за министър например, Кирилов коментира, че ГЕРБ вече предложи мястото на такъв представител да остава свободно. Депутатът обаче обяви, че е склонен да приеме, че това е противоконституционно, защото в Конституцията изрично се посочва, че България има 240 народни представители. Освен това партията, която е спечелила изборите, ще губи гласове в парламента заради назначаване на министри. Ще е много сложно да се правят и частични избори, каза от друга страна Кирилов. Той напомни, че във Франция министрите и губернаторите-префекти т.е. областните управители могат да са депутати, но в България такъв механизъм няма. Депутатът обяви, че въпросът какво да се прави ще остане открит за дебат, след като се е дискутирало да се обявяват заместници предварително.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес