Десет месеца от началото на пандемията все още една голяма група от хора, които внасят в данъчната и осигурителната система, остават извън обхвата на адекватните социално-осигурителни мерки.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Констатацията е на БСП и във връзка с тази ситуация депутатът от групата на левицата Надя Клисурска конкретизира, че това са самоосигуряващите се лица, попадащи в чл.3 от Кодекса за социално осигуряване: собствениците на малък семеен бизнес, свободните професии, хората на изкуството, търговци и занаятчии.
„Една голяма част от мерките, които бяха отпуснати за самоосигуряващите се лица, бяха свързани с безлихвените кредити.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Смятам, че тази мярка е крайно неефективна, защото от нея са се възползвали само 22 000 души, а оползотвореният ресурс е около 90 млн. лева", заяви Клисурска по време на парламентарен контрол.
Тя визира и мярката за кратковременна заетост, която е насочена към сектор ресторантьорство и туризъм, като я определи също за неефективна.
По отношение мярката, която се отпуска за родителите в неплатен отпуск, депутатът от левицата се обърна към социалния министър с думите: „Госпожо Сачева, не всички самоосигуряващи се лица имат деца".
„200 000 души попадат в хипотезите на самоосигуряващите се лица и десет месеца по-късно тя не е покрита от една адекватна социално-икономическа мярка.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Такава е и мярката 60/40, както и мярката "Запази ме", защото те не внасят във фонд „Безработица", заключи Надя Клисурска.
Още: Манолова: Призовавам Борисов публично да обясни за липсата на подкрепа за самонаетите българи