"Формата на управление на страната може да бъде променена само от Велико Народно събрание."
Още: Президентът връчва първия мандат на ГЕРБ
Още: Двама министри ще обясняват за безводието в страната
Това заяви за Euronews Bulgaria преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова по повод предложението на лидера на ИТН Слави Трифонов България да стане президентска република. По думите ѝ процедурата може да отнеме между 6 и 12 месеца. Според доц. Киселова искането за рефереднум е провокация, за да се отнеме вниманието от идващите избори.
"Ако трябва да сме коректни, сигурно могат да поискат такъв референдум отвъд правните норми", заяви Киселова и допълни:
"Всяка държава има своя процедура, по която може да промени формата на държавно управление. През 1991 година, когато е приета нашата Конституция, е предвидено, че промени във формата на управление, както по отношение на "република – монархия", "парламентарна – президентска" форма или от унитарна към федерация, може да направи Великото народно събрание. Това е орган на учредителната власт, при който имаме доста по-сложни процедури, както за свикване, така и за работа" поясни доц. Киселова.
Още: Ще бетонира ли Народното събрание Сарафов за главен прокурор?
Още: Първан Симеонов за евентуално правителство: Нека изчакаме, докато се стигне до резултат
"За да бъде взето решение (бел.ред. за свикване на ВНС), първо трябва да има проект, който е внесен от 121 народни представители. То се обсъжда между 3 и 5 месеца и е необходимо да се вземе решение с повече от 2/3 от народните представители, т.е. поне 161", добави тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Доган реши да подкрепи кабинета "Желязков"
Още: Велислав Величков: С гласуването в правна комисия вече има щемпел за правителство
„Всичките процедури можем да ги видим когато има внесен проект. А тук става дума за идея за провеждане на референдум. Мисля, че става дума за това гласуването за тази партия да бъде нещо като референдум и колкото повече избиратели гласуват за инициатора на идеята, те впоследствие ще пледират в рамките на избраното Народно събрание да се премине към такава стъпка“, каза експертът и изрази своето възмущение:
"Шокирана съм как юристи, които претендират да са с високи познания, не правят разлика между президентска и полупрезидентска република. Различията между тях се състои в един съществен компонент - кой е глава на изпълнителната власт. При парламентарната република мнозинството формира изпълнителната власт, при президентската форма - държавния глава, който едновременно е и шеф на изпълнителната власт, а при полупрезидентската има плавно придвижване към едната или другата форма", поясни преподавателят, явно визирайки тезите на Ива Митева.