Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кирил Домусчиев излезе с остра позиция срещу Валери Симеонов за БМФ

12 юли 2017, 21:30 часа • 7953 прочитания

Бизнесменът Кирил Домусчиев реши да отговори на критиките на вицепремиера Валери Симеонов за приватизацията и развитието на предприятието "Параходство Български морски флот".

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

Още: "Тръмп въобще не се интересува от България": Нидал Алгафари за доволните политици от новата власт (ВИДЕО)

Той публикува позиция по темата в профила си в социалната мрежа Facebook, след като Симеонов обвини братя Домусчиеви, че източват компанията и режат кораби за скрап.

"С недоумение следя медийните изяви на Вицепремиера Валери Симеонов и неверните твърдения по адрес на „Параходство Български Морски Флот“ АД (БМФ) и мен лично. Задавам си въпроса какво цели с тази злонамерена атака?! Заема един от най-високите постове в България и следва да преценява и премерва думите, които изрича публично, защото формират не само обществени нагласи, но влияят и на имиджа, и работата на дружеството, както и на инвестиционния климат в страната".

"Ако той е новоизлюпен политик, който се опитва да трупа евтин рейтинг, то аз от 27 години съм в реалната икономика. Знам колко трудно се гради доверие по отношение на бизнеса, който развивам, по отношение на чуждестранните инвеститори, с които съм партньор и най-вече по отношение на десетките хиляди служители, с които работя всеки ден. Затова няма да му позволя да сипе лъжи с лека ръка заради негови лични амбиции", пише Домусчиев в позицията си, озаглавена "Безкрайните лъжи на вицепремиера Симеонов".

Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

Ето какви са фактите според бизнесмена:

1. Продажно арбитражно решение и продажен арбитраж

- Клеветническо твърдение, което не е аргументирано. Арбитражното решение е 53 страници, задълбочено и аналитично изследва иска. Това, което Симеонов не разбира и не чете го определя за продажно?! В решението са изложени исканията на ищеца и възраженията на ответника (Държавата), обективните факти по казуса, разгледани са приложените доказателства и най-вече подробно са изследвани двете извършени експертизи, въз основа на което Арбитражният съд, прилагайки Закона, е постановил арбитражното решение.

2. Няколко състава са се отказали от арбитражното дело

Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер

Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)

– Ответникът (Държавата) е поискал отвод на председателя на Арбитражния състав и въпреки че не са били налице правни основания за това – арбитърът си е направил самоотвод, за да няма никакво съмнение относно валидността и компетентността на състава на арбитража, разглеждащ делото.

3. БМФ е фалирала компания

- Такава откровена лъжа! Кой би инвестирал 440 млн. лева за покупката на едно дружество и би инвестирал още 570млн. лева в него (Симеонов може да провери справката от Агенция по приватизация)?! През тази и следващата година инвестициите ще надхвърлят 770 млн. лева. Кой би инвестирвал в нещо, което ще фалира?! За десет годишния период ние ще преизпълним инвестициите заложени в приватизационния договор и ще свалим средната възраст на флота на 7-8 години (при поет ангажимент за 20 години). Домусчиеви за 27 години в бизнеса не са фалирали нито едно дружество, не са имали просрочие в плащане на заплати и кредити. Колко бизнесмени могат да се похвалят с това?!

4. Практиката кораб - офшорна компания не е измислена от господата Домусчиеви, а е наследена от времето, когато БМФ беше със 100% държавно участие в капитала. Това не е престъпно деяние, а утвърдена международна морска практика. БМФ е холдинг с много дъщерни компании собственици на съответните кораби. Всичко това е видимо в одитирания консолидационен отчет на дружеството. Всеки един нов кораб струва много пари, което налага ползване на външно финансиране. За съжаление, заради рейтинга и законодателството на Република България през последните 25 години трудно ще намерите чужда или българска банка, която да инвестира в български флаг. Вицепремиерът отговарящ за икономиката следва да се замисли в тази насока, ако има желание да изгради нещо, защото именно политиците са тези, които създават условията.

5. Твърдите, че сме скрапирали 40% от тонажа, който е бил обект на приватизацията през 2008 г. Искам да коригирам - скрапирахме много повече, защото средната възраст на флота през 2009г. беше 25 години. Имаше кораби, които не отговаряха на международните конвенции над 10 кораба на възраст над 40 години, които бяха опасни, както за екипажите , така и за околната среда. Това никъде не го споменава Симеонов, както и че ръководството на БМФ е успяло да свали средната възраст на флота на 8 години, при изискване под 20 години към края на приватизационния период. Не упоменава, че са инвестирани сериозни суми за закупуването на нови и модерни кораби, с които общия тонаж на оперирания от БМФ флот към днешна дата е над 1‘100‘000 тона бруто регистър, изцяло плаващ под европейски флаг. Това е общодостъпна информация, която може да се провери в официалната страница на БМФ в интернет (www.navbul.com). В нашите заводи в България, САЩ и Италия също “скрапираме“ старо оборудване и заменяме с ново по-ефективно и съобразено с новите изисквания. Това не е престъпление, а нормална практика. Само за Симеонов е нещо нередно. Каква компетентност има Вицепремиерът по икономическата и демографската политика?!

6. Твърдението, че не е имало криза в шипинга (цитирайки доклад на ООН за Световната икономика)

- Не е коректно да прави връзка между ръста на световната икономика и фрахтовия пазар в отделните сегменти на корабоплаването. Добре е да проучи какво се случи с корабостроенето в Китай, Корея и Япония през последните 3 години, защото е пряко свързано с възможностите и желанието на корабособствениците да инвестират. Колко български корабособственици фалираха?! Къде са украинските и румънските флотове?! Колко големи чуждестранни компании фалираха –Western Bulk, Hanjin Shipping, Korea Line, Sanko steamship, Eagle Bulk, General Maritime Corporation ....?! В нашия бизнес има само един „репер“ и това е “Baltic Exchangeindex”. Той ясно показва срива след 2008 година и последвалата криза в шипинга. *БМФ оперира кораби в Handysize.

Би трябвало да знае, че всеки пазар се движи по отношението между търсене и предлагане. Когато един бизнес в глобален мащаб е подготвен да отразява ръст на световната икономика от 4.5 - 6% и когато той падне на 2-3% и имаме свръх предлагане на кораби е необходимо време, за да се нормализират пазарните условия. Би трябвало Вицепремиерът по икономическата и демографската политика да е наясно, защото управлява не като мен компания на стойност около 1 милиард лева, а цяла държава и носи отговорност.

7. Масови съкращения на плавателния състав - В Параходство БМФ не са правени масови съкращения. В момента на борда на корабите оперирани от дружеството има над 1600 български моряка и около 60 стажанта с европейско заплащане и плаващи на нови и модерни съдове, даващи им отлични и безопасни условия за работа. Извън тази бройка над 200 човека работят в администрацията на компанията. Твърдението за 124 човека работещи в Параходство БМФ е силно манипулативно!

8. Председателят на Моряшкия синдикат е в Управителния съвет на фирмата купувач

- Поредната лъжа на Симеонов! Да, той е в Управителния съвет, но на Параходство БМФ. Това беше ангажимент поет преди подписване на приватизационния договор в сградата на Агенция за приватизация по време на срещата с КНСБ през 2008 година. До ден днешен спазваме тази договорка и европейските практики - представителите на работниците да участват във взимането на решенията и не случайно те ни подкрепят!

9. Относно приватизационната процедура на Параходство БМФ

- Неверни твърдения от Симеонов разкриващи пълна неяснота за приложената от Агенция за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) вид процедура, одобрена от Народното събрание като Стратегия за приватизация на Параходство БМФ. Процедурата е на 2(два) етапа. От 23 фирми купили документацията за участие, само 3 фирми подадоха документи.

Освен крайният купувач - българо-немският консорциум, другите две фирми (гръцка и кипърска) не подават необходимата документация съгласно Стратегията. Къде са френската и холандската фирма, за които говори Симеонов?! Може би в сънищата му! Трябва да се вземе предвид и Стратегията за приватизация на БМФ и самата процедура беше готвена и мина обществено обсъждане в продъжление на около година. Всички заинтеросовани страни имаха достатъчно време да изготвят и подадат оферти.

Безмислено е да опровергавам всеки ден произволните твърдения на Симеонов. Очевидно е, че той това цели – да ме провокира с лъжите си да говоря, а след това, използвайки удобната форма - правото на отговор, да измисля нови фалшиви новини. Целта е този омагьосан кръг с омаскаряването да продължи достатъчно дълго.

Аз и Параходство БМФ ще преживеем откровените му лъжи и клевети, но от действията му ще страдат и други български компании и инвеститори. Дано не съм лош пророк!", завършва Домусчиев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес