"Предпочитанията са за нови изтребители. Винаги едно ново нещо е по-добро от старото. Спорът за самолетите е актуален до толкова, до колкото ние имаме финансови възможности. Ние разполагаме с 1,8 милиарда лева с ДДС. Това обаче не е оферта за някаква обществена поръчка, тук става въпрос за 13 кашона с документи. Затова работната група ще работи 14 дни, за да направи анализ на предложенията и дали те отговарят на нашите изисквания." Това каза вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
По думите му, след изтичането на този срок ще бъде представен доклад и започват същинските разговори за това, дали тези оферти могат да бъдат подобрени, по-специално ценово и технически. След това политико-военна група ще започне разговори по офертите.
Той сподели, че е искал да покани повече участници, за да има повече конкуренция.
"Само "Рафал" не изпратиха оферта, а Израел изпратиха писмо, че няма да участват в състезанието", уточни още Каракачанов в интервю за bTV.
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
Министърът допълни, че договорите са направени "държава с държава", за да не се стигне до корупциони практики. Той отрече за политически или лобистки натиск относно закупването на изтребителите. По думите му, страните с офертите, "само ще изтъкват, че техните изтребители са по-хубави, което е нормално" при такива преговори.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
Още: Пеевски за неуспеха на вота на недоверие: Така ще бъде (ВИДЕО)
Македония
Относно ситуацията в Македония Каракачанов изрази мнение, че трябва да се концентрираме ако извън клишето НАТО или анти НАТО.
"Ясно е, че по-голямата част от населението е склонно да приеме промяната в името. Тези, които не гласуваха провалиха референдума от гледна точка на неговата легитимност. За ситуацията са виновни всички тези управляващи, които през последните 30 години се опитваха с антибългарски и антигръцки настроения да налагат една нова идентичност. Ти 30 години убеждаваш хората, че са нещо различно и в един момент им казваш - трябва да направим компромис. Тези психиатрични политики доведоха до това", каза още вицепремиерът.
Още: Делян Пеевски пак спаси правителството (ВИДЕО)
Още: Защо не Канада в ЕС и кога Балканите ще са част от реформиран съюз: Идеи и срокове (ВИДЕО)