Закриването на наборната служба през 2008 г. беше изключително прибързано и грешно като политическо решение на Тройната коалиция. Това каза вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
„Както виждате, дебатът в Европа, в НАТО-вските държави за връщането на наборните служби, тече отдавна. Нека да има дебат в българското общество и това е полезно. Наборната военна служба дава възможност на всички български младежи да изпълнят своето конституционно задължение – защита на отечеството. Това е въпрос на дълг на всеки български гражданин. Ако си представим един конфликт - как необучените български младежи ще могат да изпълнят своето задължение да защитават страната си“, коментира Каракачанов в ефира на БНР.
„Кой е казал, че ще имаме армия, която няма да е добре финансирана, оборудвана и обучена? Ако службата бъде въведена, ще влизат наборите, които са навършили пълнолетие. Ако добре организираме нещата, логиката на това да търсим въвеждане на военно обучение в средните училища е още от следващата година“, допълни той.
По думите му са необходими онези преподаватели, които да извършват това обучение, което не е лесен процес. Той подчерта, че в сегашната им програма за управление е записано военното обучение в училищата и доброволната служба. „Мисля, че общественото мнение в страната е да бъде възстановена наборната военна служба“, добави военният министър, цитиран от "Фокус".
За закупуването на нов изтребител, Каракачанов коментира, че България не може да си позволи скъпи самолети. „Въпросът е първо експертно и технически, второ финансово и чак тогава политиците трябва да вземат решение“, уточни той.
Actualno.com припомня, че вчера (06.05.2017 г.) по време на военния парад в София държавният глава Румен Радев също коментира ситуацията с въоръжението на страната. Днес "Българската армия е не само малка като личен състав, но и тревожно неокомплектована, с нисък социален статус на военнослужещите и липса на достатъчно средства за ефективна военна подготовка", каза президентът.
Според Радев последните десетилетия ролята и значението на въоръжените ни сили е било системно подценявано. По думите му 2016 г. е била повратна в отношението към въоръжените сили, тъй като парламентът прие проекти за модернизация и превъоръжаване и гарантира тяхното финансиране.