Денят на Храбростта и празник на Българската армия 6 май по традиция ще бъде отбелязан в София с военен парад. Тази година единснвената бойна техника, която ще участва в парада, ще бъде авиационната - самолети МиГ-29, вертолети Ми-17 и "Кугар". По пл. "Княз Александър I" ще преминат 1200 военнослужещи от въоръжените сили на Република България.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Официалната церемония започва в 9 часа, когато е тържественият водосвет на бойните знамена пред паметника на Незнайния воин.
Началото на военния парад е в 10.00 часа, когато президентът Румен Радев ще приеме почетния строй на площад "Княз Александър I" в София. В парада ще участват знаменният взвод на Националната гвардейска част и гвардейският представителен духов оркестър, представителните блокове от Военната академия "Г. С. Раковски", Националния военен университет "Васил Левски", Националната гвардейска част, Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили, както и бригадата "Специални сили" и формированията, подчинени на Съвместното командване на силите. Командващ парада е командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков.
При изпълнението на Националния химн по време на парада ще бъдат изпълнени 20 артилерийски салюта. Парадът ще бъде излъчен директно от БНТ.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
В 12.00 ч. пред сградата на Администрацията на президента на Република България ще бъде извършена тържествена смяна на караула.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
По повод празника Националният военноисторически музей обяви вход свободен. Посетителите могат да разгледат постоянната хронологична и външна експозиции. Специално за празника ще бъде представена фотоизложба, посветена на историята и традициите на отбелязването на Гергьовден в армията.
Покровител на войската е християнският Великомъченик Св. Георги Победоносец, честван днес от православната църква. Светията е живял в малоазийската провинция Кападокия по времето на римския император Диоклетиан (284-305 г.). Съвсем млад постъпва във войската и проявява завидни военни способности.
На 20-годишна възраст получава чин на военен трибун. Заради привързаността си към Христовата вяра Георги е бил хвърлен в тъмница, подложен на изтезания и обезглавен през 288 година. Според житието светецът поразил с копието си змей, който опустошавал околността.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
В народния календар Св. Георги е схващан и като повелител на плодородието и покровител на овчарите и стадата. Затова традицията поверява на този ден на трапезата да има агнешко месо. Празникът включва и гергьовденското люлеене - на вече разлистено дърво се връзват люлки като се вярва, че по тях силата на растенията се пренася върху люлеещите се моми или ергени.