Няма мигрантски натиск по българските граници с Турция и Гърция. Гранична полиция и МВР се справят прекрасно и разполагат с най-модерното оборудване. Това заяви вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов в предаването "Лице в лице" по bTV.
Към българската граница идват малки групи от по 20-30 мигранти, които лесно се контролират, щом бъдат забелязани. Друго е, когато на твоята граница имаш 10 000 души пред един пункт, отбеляза военният министър, визирайки огромния мигрантски наплив на турско-гръцката граница.
Важна роля играе и оградата по границата, която възпрепятства потенциални мигрантски набези. Благодарение на техниката върху нея нашите граничари имат възможност да виждат в дълбочина – на 5-6 км на чужда територия.
Ако се наложи, армията е готова да се включи в охраната на границата с техника и жива сила. Гарнизоните по границата имат тази готовност, отбеляза Каракачанов.
Става въпрос за 300 души от сухопътните войски, 50 души от специалните сили, 40 военни полицаи, със 140 броя технически средства – дронове, камиони и др.
Дроновете, с които разполага армията, мога да идентифицират хора и обекти на разстояние до 20 км, а на 5-6 км могат дори да разпознават лицата им, обясни военният министър.
Проблемът е на гръцко-турската граница. 70% от хората там не са от Сирия, нито от зони на конфликт. Те са от Афганистан, африканските държави и т.н. Тези хора просто искат да отидат и да живеят по-добре в по-уредено общество.
Оградата спасявала и Гърция – ако тя нямала ограда, сега щяла отново да бъде наводнена от нелегални мигранти. Много европейски държави си направили подобни огради след нас.
По думите на Каракачанов цяла Европа подкрепя позицията и действията на Гърция срещу мигрантите. "Може би Европа се събужда от дългата летаргия на един ултралиберализъм, когато беше позволено всичко", отбеляза той.
Лидерът на ВМРО е доволен, че думите му от преди 1-2 години, че незаконното преминаване на граница е престъпление, сега се повтарят от европейските лидери.
"Европа най-накрая разбра, че не можеш да каниш всеки, който поиска, да минава нелегално откъдето си поиска. А ако срещне някакви пречки, да реже огради, да удря полицаи, да хвърля бомбички и димки, каквато е ситуацията в момента", заяви Каракачанов.
Според него ситуацията на гръцко-турската граница е следствие от конфликтите в Сирия и Либия. Турция се намеси в Сирия и Либия и накърни интересите на много европейски държави там. Продължава и конфликтът между Анкара и Атина заради Кипър, като ситуацията се изостри покрай турските сондажи за нефт и газ край бреговете на острова.