Няма радикализация сред българските турци, тя е налице в циганските гета и сред етническите българи-мюсюлмани в някои части на Източните Родопи.
Още: "Украйна трябва да излезе с достойнство от конфликта": БСП с позиция след скандала Тръмп - Зеленски
Още: „Светът ври и кипи“: Нинова иска президента да свика КСНС
Това каза пред депутатите в комисията по отбрана вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов в отговор на депутата от ДПС Джейхан Ибрямов по време на блицконтрол.
Ибрямов изрази тревога от публикация във в. "Българска армия", в която се анализира радикализацията сред мюсюлманите у нас. Той изрази безпокойство, че подобни анализи могат да нагнетят негативни настроения към мюсюлманите в България и попита има ли такива данни за радикализация, при положение, че нито службите, нито правителството са излизали с такова становище.
"Обезпокоителното е, че се внушава, че това има корени и е имало корени у нас. Не ме разбирайте погрешно, аз също съм мюсюлманин, изповядвам исляма и знам какво означава да се провядва радикален ислям", каза депутатът от ДПС.
Още: Човек на Доган: Пеевски търгува с националния интерес от страх по „Магнитски“
Още: Позицията му е най-безгръбначната: Мирчев за мнението на Радев за Украйна
"Това е изследване на един учен, не си представяйте, че вестникът идва на бюрото ми и ги цензурираме. По отношение на това, че правителството няма изявление, е така, но не сте прав, че службите нямат такива анализи. Истината е, че проявления има в гетата в циганските общности и в някои райони в Източните Родопи", отвърна Каракачанов. По думите му циганите слагали бурките и пускали брадите заради пари. "Те слагат фереджета и пускат бради, защото в момента получават възнаграждения, но техните деца израстват в тази обстановка и утре може да направят проблемите, като в Белгия и Франция", предупреди вицепремиерът по сигурността, цитиран от Канал 3.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Радев с подробен коментар за срещата между Тръмп и Зеленски
Още: Денков с четири точки за защита на националния ни интерес
Каракачанов обаче подчерта, че подобни анализи не трябва да се използват за насаждане на настроения срещу мюсюлманите в България. Тези, които създават конфронтацията, са се изучили в чужбина и дори в родния град на дясната ръка на Бин Ладен, напомни той. Според Каракачанов по-добре да се говори и да се вземат мерки при наличието на такива проблеми, отколкото да мълчим. "Това не е отношение и не трябва да бъде отношение към различните религиозни общности. Утре може някоя друга общност да проповядва подобни настроения", посочи още министърът на отбрана.