България ще покани нидерландски и австрийски митнически експерти да наблюдават операциите на турската граница. Така страната ни ще опита да разсее опасенията, които възпрепятстват кандидатурата ни за присъединяване към Шенген, каза премиерът Николай Денков пред "Политико" в сряда. По-късно той заяви, че у нас са поканени и експерти от Германия.
В края на миналата година Австрия и Нидерландия спряха влизането ни в Шенгенското пространство за безгранични пътувания. Виена - заради нелегалните мигранти, а нидерландското правителство - заради липсата на напредък в гарантирането на върховенството на правото.
Денков заяви пред "Политико", че ще проведе срещи с нидерландския премиер Марк Рюте и австрийския канцлер Карл Нехамер в четвъртък, за да отговори на техните опасения. Те до голяма степен са съсредоточени върху миграцията, особено по известната с проблематичността си турско-българска граница, която отдавна е основен транзитен пункт за контрабанда на хора, наркотици и оръжие от Близкия изток към Европа.
ОЩЕ: Денков даде още обещания на Марк Рюте, за да ни пусне Нидерландия в Шенген
"Ще се опитаме да привлечем колкото се може повече партньори от Австрия и Нидерландия, за да могат те да видят какво се случва на границата, защото там не е лесно", каза Денков, който беше в Брюксел за първи път тази седмица, откакто встъпи в длъжност като премиер по-рано този месец.
Той заяви, че приветства сътрудничеството с двете страни, които след това ще могат да отправят "технически препоръки" относно охраната на турската граница. Денков добави, че в България се създава специално звено за борба с трафика на хора, съвместно с Европол.
Планът за споделяне на митнически опит е част от "международен пилотен проект", стартирал през март при предишното правителство и частично финансиран от Европейската комисия.
Една от основните точки на безпокойство е граничният пункт "Капитан Андреево" на турската граница, който има печална слава като входна точка за контрабандисти към ЕС. Дълго време се твърдеше, че граничният пункт се контролира от организирани престъпни групи и въпреки че българските власти заявиха миналата година, че са възстановили контрола върху дейността му по време на предишното редовно правителство, ръководено от Кирил Петков, Денков заяви, че все още има "проблеми" на "Капитан Андреево".
"Познаваме част от бизнесмените, които използват "Капитан Андреево" за своя незаконен бизнес", каза премиерът. "Но от това да познаваме някои от тези хора, до това да блокираме всичко, което е там, е битка. Имаме доста голям успех в това отношение, но все още не е завършен", добави Денков.
"Основната ни молба към тях (Нидерландия и Австрия - бел. ред.) е, ако дефинират някакъв конкретен проблем, да го дефинират ясно, за да знаем какъв е проблемът, който трябва да бъде решен", каза премиерът, като добави, че "в миналото невинаги е било така".
Междувременно източници от Брюксел заявиха кога България може да очаква да влезе в Шенген: България влиза в Шенген на два етапа?