Случилото се на Конгреса на БСП е сериозен прецедент в 130-годишната история на партията. Не е мъдро решение на прага на поредната предизборна битка, най-вече в годината на местните избори, да обезглавяваш местни организации. 3/4 от изключените са членове на градската организация на ключови позиции. Това каза пред БНР Калоян Паргов, бивш председател на БСП - София след скандалите при социалистите от конгреса в събота.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
И посочи, че такова масово явление се случва за първи път и говори за дълбока криза в БСП.
"Вляво има вакуум. Има нова формация "Левицата", претендираща да е по-силна и по-обединена. Това показва, че БСП е оставила пространство със своето поведение... "Възраждане" не е позиционирана вляво, тя е всеядна, стои и в центъра, и вляво, и вдясно. По две неща конкурира БСП - българската идентичност и отношението към Русия". Как евродепутатът от левицата коментира ситуацията пред Actualno.com четете тук.
Паргов коментира и темата с новите имена в списъка "Магнитски":
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
"Магнитски" е административен акт, не е решение на американската прокуратура и на американския съд. Едното значение е да не допуска финансови средства с неясен произход или престъпен характер на територията на САЩ. Второто значение се използва като политически инструмент за натиск върху държавите, чиито лица са попаднали в списъка. Преди 30 години властваше мотото "Говори Москва". Нормално е, след като България се присъедини към евро-атлантическите структури с център САЩ, да има сега доминация на "Говори Вашингтон". Още: Срив в БСП: Общински съветници и 109 социалисти от Пловдив напускат партията
По думите му "съдът и съдебната реформа са една дупка и летят обвинения към какви ли ни хора в спектакъл на фона на все повече негласуващи, което води доникъде и до задълбочаване на политическата криза, до срив на демократичната система, а това е сериозен проблем за България и за цялото евро-атлантическо пространство".