Народното събрание ще обсъди на извънредно заседание поискания от ГЕРБ-СДС вот на недоверие към правителството на Кирил Петков с мотив - провал във финансово-икономическата политика.
"Това, което се случва днес, е че новата коалиция между ДПС, ГЕРБ и "Възраждане" трябва да осигури гласовете. У тях е топката. Това, което виждаме в последните дни - нервността, с която говорят, подсказва, че не са сигурни, че имат тези гласове", каза председателят на ПГ на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров преди дебатите за вота на недоверие.
"Мотивите за вота са абсолютно елеметарни. Всички данни показват, че България се справя отлично в една много трудна икономическа ситуация за цяла Европа, така че тези аргументи са абсолютно несъстоятелни и безпочвени", заяви той.
Гюров коментира още, че нямат план Б за втори кабинет. "Работим по програмата - гласуване на вот на недоверие, след това стартиране на процедурата", каза той.
"Надяваме се на утрешното гласуване да се намерят 121 народни представители, които да подкрепят битката за България", каза Венко Сабрутев. Той заяви, че Кирил Петков и Асен Василев имат задачата да ги търсят. "Вярваме, че ще намерим подкрепа, с която ще продължи управлението", заключи той.
"Нашата формация не се страхува от избори, но интересите на страната не са за това да има турбуленции и избори. Мотивите за вота, сигурно има и валидни финансови притеснения, но тях трябва да обсъдим спокойно в бюджетната процедура, а не да хвърляме държавата в политическа криза", заяви съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов. По думите му полза от този вот имат хората, които искат да създадат стагнация и хаос.
"Възможността вотът да мине или да не мине е 50:50. Ще се опитаме да убедим народните представители, че сега не е време за избори, защото имаме толкова много кризи, които искат решение и наличие на парламент", каза Атанас Атанасов от "Демократична България" преди дебати в парламента. По думите му мотивите за вота са несериозни.
"Правителството успява в тази тежка криза да овладява ситуацията. Мисля, че правителството го показва", заяви депутатът от БСП Георги Свиленски. Според него е важно какво идва след това правителство. По думите му има народни представители от опозицията, които биха подкрепили правителството, постъпвайки съвестно.
"Имаме много работа, с вотове на недоверие няма да стане", коментира депутатът от БСП Румен Гечев. Според него от ГЕРБ нямат икономически аргументи да свалят правителството, аима само политически мотиви за това. "Не сме изпратени тук да си играем на вотове на недоверие", каза Гечев.
"Нормален политически ход при този политически резултат. Вотът на недоверие е легитимна форма в демокрацията. Не знам защо хора, които погрешно тръгнаха да съставят коалиция и когато са си загубили мнозинството, търсят как да обвиняват опозицията", каза лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. Той добави, че от "Продължаваме промяната" се се превърнали в "пълен провал" и са напът да се превърнат в "пълен позор".
"Няма как да подкрепиш един министър-председател, който не се съобразява с изказа си, подканва всички да се вдигнат срещу ДПС, насочвайки националистическия вот. Това са неприемливи неща. В залата се вижда дали ДПС играе роля", заяви Рамадан Аталай от ДПС.
"Свалихме доверието от това правителство и излязохме от коалицията. Какъв по-голям жест искате да направим, за да знаете как ще гласуваме", коментира председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов на влизане в Народното събрание.
Ива Митева от "Има такъв народ" пък каза, че ще гласува "За" вота на недоверие. "Всички трябва да се научим да водим диалог и когато говорим за диалог, за борба с корупцията, с морал, трябва да ги показваме. Надявам се след този вот всички да си научим урока", каза тя.
"Ще гласувам по съвест, както ме и посъветваха", заяви Пламен Николов от "Има такъв народ".
ОЩЕ: Часове преди вота на недоверие: Кой с кого и против кого ще гласува в парламента