Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как българските партии оценяват риска от ескалация на войната след мобилизацията в Русия?

23 септември 2022, 15:53 часа • 2483 прочитания

Още от същото - по този начин водещите политически партии в страната посрещнаха новината за обявената от Владимир Путин частична военна мобилизация и намека за заплаха за използване на ядрено оръжие.

Няколко дни след като света остро осъди изявлението на руския президент, то част от основните претенденти за 48-мото Народно събрание все още запазват мълчание и не изразяват позиция за случващото се. Сред тях съвсем очаквано попада ДПС, която винаги избягва да коментира злободневните скандали във вътрешен и международен план. За тяхната позиция обаче се знае още при избухването на войната в Украйна и представители на Движението не веднъж остро са осъждали цялостните действия на Русия. Но за разлика от досега, то този път те запазиха мълчание и не взеха отношение нито към обявените "референдуми" в окупираните от Русия украински територии, нито към обявената мобилизация, нито към ядрената заплаха.

Мълчание запазват и от голямата енигма на тези избори "Български възход". Партията на Стефан Янев така и не представи своята предизборна програма, като единственото публично послание за войната са думите на самия бивш служебен премиер, който настояваше да я нарича "специална военна операция", вдъхновен от Путин.

Кои реагираха?

Останалите политически сили преповториха вече познатите си тези, вариращи между остро осъждане на действията на Русия до призиви към страните за връщане на масата на преговорите.

Сред първите, коментирали мобилизацията в Русия, бе лидерът на партия ГЕРБ Бойко Борисов. Пред симпатизанти във Варна в сряда той заяви, че частичната мобилизация го плаши и за да спре тази война, е необходимо да се помага на атакуваната страна.

"В противен случай рискуваме тази война да продължи дълго и нашият регион, особено Северна България, да бъде много уязвим", добави Борисов. Партията му осъди още през февруари "грубото нарушение на международното право от страна на Руската федерация и посегателството върху териториалната цялост чрез военна интервенция срещу Украйна" и оттогава не е променила позицията си.

Ден по-късно с призив за връщане на масата за преговори се включи и бившият премиер и съпредседател на "Продължаваме промяната" Кирил Петков. Той определи като "недопустимо" решението за частична мобилизация и заплахата за използване на ядрени оръжия и заяви, че "по-нататъшна ескалация е абсолютно неприемлива и целият свят трябва да се противопостави".

"В интерес на България и цяла Европа е имперските стремежи на Путин да спрат и войските му да напуснат окупираните територии. Русия трябва да се върне на масата за преговори", написа Петков в публикация в социалните мрежи. Въпреки че самият той неведнъж засвидетелства подкрепата си за страната в конфликта, партията му се въздържа от заемане на крайни позиции като не подкрепи изпращането на оръжия за Украйна въпреки първоначалните си заявки.

Социалистите от своя страна потвърдиха позицията си, че подкрепят политическия диалог и търсенето на дипломатически решения за гарантиране на траен мир в Украйна и призовават за спиране на военните действия и преговори между страните. Зам.-председателят на БСП Кристиан Вигенин още в сряда заяви, че "продължаващото подклаждане на конфликта с нови сили и въоръжение води до безизходица и правилният път е в търсене на дипломатически решения". Той подчерта, че новата ситуация не променя позицията на БСП срещу предоставяне на оръжие на Украйна.

При избухването на конфликта в Украйна БСП и "Възраждане" бяха единствените партии, които се противопоставиха на това в общата декларация на Народното събрание по повод руската агресия да присъства думата "санкции". Тогава след продължили с часове междупартийни совалки бе решено декларацията да не бъде гласувана вцялост, а текст по текст.

Сходно на БСП от "Възраждане" запазиха позицията си, че случващото се в Украйна е "чужд конфликт" и България не бива да бъде въвличана в него, като в същото време обаче служи за мост между Русия и останалите страни.

"Българският национален интерес диктува незабавно разграничаване от Империята на злото САЩ и ликвидиране на нейните политически метастази в България, упорито и последователно работещи за унищожаването на нашата Родина", написа в страницата си лидерът на партията Костадин Костадинов след последното развитие в Русия.

Следвайки досегашната си линия на поведение спрямо войната в Украйна от "Демократична България" обявиха чрез писмо до медиите, че мобилизацията и намерението за ново заграбване на украинска територия чрез поредните бутафорни референдуми е нов етап на ескалация на руската агресия срещу суверенна Украйна. От формацията подчертават позицията си, че руската военна агресия срещу Украйна е престъпно нарушение на международното право, присвояването на територии от Украйна чрез "референдуми" ще затрудни още повече възможността за намиране на дипломатическо решение и установяване на справедлив и траен мир.

Както винаги досега, позицията на "Има такъв народ" бе огласена чрез публикация на лидера ѝ Слави Трифонов в социалните мрежи. Без да коментира обявените "референдуми" в окупираните от Русия украински територии и в контекста на българския Ден на независимостта шоуменът вчера изказа подкрепа за руската опозиция на Путин. Той написа, че "отвоюването на всяка една независимост по света винаги е била дело на смели и достойни мъже и жени. На луди глави, които не познават страха. И точно днес в Русия едни луди глави, смели и достойни мъже и жени, се борят за своята независимост. Независимост от престъпния режим на един диктатор". От началото на войната в Украйна пък неговите съпартийци винаги са застъпвали тезата, че България е част от НАТО и Европейския съюз и като такава е задължително да бъде лоялен и предсказуем техен член.

Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес