Тогавашното ръководство на Българската банка за развитие (ББР) е давала огромни кредити без обезпечение. Това заяви служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов в ефира на БНТ в отговор на въпрос кой е правил подаръци от 150 млн.
Още: Напрежение: Протестиращи от "Възраждане" запалиха вратата на представителството на ЕК (ВИДЕО)
Още: Хекимян: "Опълченска" е бухалката, която Борис Бонев и Васил Терзиев размахват над софиянци
ОЩЕ: Защо не се разследва заема от 150 млн. лв. на "Булгартабак"?: Говори Кирил Петков
"За разлика от този кредит всички останали са свръхобезпечени. При този кредит няма обезпечение. Проблемът стана виден, когато ББР направи анализ и разбра, че не може да изпълнява този кредит и тръгна да продава на търг. Реалният актив на този кредит е акциите на едно дружество, а акциите максимумът им е 9 млн., а са дадени 150 млн.", разясни Карадимов.
Припомняме, че през август беше проведена акциите в имоти на бизнесмена Румен Гайтански - Вълка и бившия директор на ББР Стоян Мавродиев заради неправомерно усвоен кредит от 150 млн. лв.
Още: Как коалицията ще остане единна и ще управлява? Анализ на депутат на Доган
Още: Явор Божанков посочи грешките на ПП-ДБ и кои са министри на Борисов
ОЩЕ: Заради кредит от ББР: Претърсват имоти на Румен Гайтански - Вълка
Служебният министър на иновациите обясни, че са променили устава на ББР.
"Преди време Кирил Петков се опита да осветли практики и схеми от ББР по изключително неудачен начин. Публичната информация, която той разнесе не беше вярна и начина, по който я направи нанесе публичен международен удар по имиджа ни", каза Карадимов.
"Ние направихме устава на банката като принципал и в момента банката е мощен инструмент на държавата в различни сфери – свързаност, инфраструктура, комуникации, военно- промишлен комплекс, социална инфраструктура", заяви той.
Още: Венко Сабрутев за проектобюджета: В Европа знаят да четат цифри
Още: Рокада: Назначиха нов заместник-министър на транспорта