Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кабинетът на Донев е пропуснал огромна сума от САЩ в замяна на оръжия за Украйна

04 юли 2023, 16:06 часа • 10336 прочитания

САЩ са предложили на България до 200 милиона долара, с които страната ни да закупи нови оръжия за армията, като условието е било да пратим стари съветски оръжия на Украйна, в това число ракетни системи С-300. Офертата е постъпила в края на 2022 г., но служебното правителство на Гълъб Донев, назначено от президента Румен Радев, деликатно я е пропуснало, без да каже нито „да“, нито „не“.

Това става ясно от отговори на Министерството на отбраната (МО), което в момента е под ръководството на Тодор Тагарев, за в. "24 часа".

Информацията гласи, че разговорите са били водени с представители на американското посолство в София. Финансирането е било предложено, ако България прати на Киев системи за противовъздушна отбрана (ПВО) SA-5/C-200 и SA-10/C-300, боеприпаси и бронирани машини.

На въпроса дали е имало идея средствата да бъдат ползвани за замяна на български ПВО системи C-300 за модерните американски NASAMS, от МО отвръщат: „Следва да бъде отбелязано, че в рамките на водените политико-военни разговори са разглеждани различни възможности, тъй като размерът на финансовата помощ зависи от конкретните параметри (тип, количество, техническо състояние) на военна помощ, която България би могла да предостави на Украйна”.

Министерството добавя, че страната ни не е отказала помощта засега, просто не са постигнати договорености със САЩ.

МО имаше инициатива по време на предишния кабинет за разговори с други 10 държави, партньори на България в НАТО и ЕС, сред които Франция, Великобритания, Германия, Канада. Целта е била да се потърсят възможности за придобиване, предоставяне или разполагане на заместващи или усилващи отбранителни способности по условията на т.нар. „триъгълни сделки“. Това означава даване на стара техника на Украйна в замяна на нова, дадена от трета страна в процеса.

„В резултат на тези разговори бяха получени ограничен брой възможности, но техният капацитет се изчерпа бързо поради изключителната динамика на процесите и натрупаното закъснение от наша страна предвид тежките административно-правни процедури за вземане на решение”, казват от министерството относно процесите при служебното правителство на Гълъб Донев, пише "24 часа".

От Actualno.com припомняме, че тогавашният министър на отбраната Димитър Стоянов пряко обвини предходното редовно правителство - това на Кирил Петков, че се е забавило сериозно с "триъгълните сделки" и възможността е била изпусната. ОЩЕ: МО обвини кабинета "Петков", че не е дал стари оръжия на Киев в замяна на нови

По всичко обаче личеше, че служебният кабинет намира различни оправдания, за да не прати оръжия на Украйна. Най-сериозно тази позиция защитаваше Румен Радев, включително пред евролидерите. Той се позоваваше на твърдението, че първо трябва да бъдат намерени заместващи оръжия на тези, които ще се пращат, а това е скъп и бавен процес. Освен това твърдеше, че чрез "триъгълни сделки" българската армия няма как да бъде модернизирана, защото няма да ни пратят чисто нова техника, а отново стара.

ОЩЕ: Европа настоява за оръжия за Украйна сега, Радев - контра (ВИДЕО)

Конкретните до 200 милиона долара от страна на САЩ са били предвидени по програмата на Вашингтон за чуждестранно военно финансиране (Foreign Military Financing - FMF). Те се отпускат като грантове - т.е. безвъзмездни средства - на съюзници от източния фланг на НАТО, сред които е и България, за да се стимулират и компенсират дарения на военно оборудване за Украйна.

ОЩЕ: Die Welt: Как България тайно спаси Украйна

Още на 8 септември 2022 г. САЩ обявиха военно финансиране за България и 16 държави в региона за около 1 млрд. долара по FMF. На 7 октомври 2022 г. пък американското посолство в София съобщи, че Конгресът на САЩ е одобрил близо 40 млн. долара за България. Те трябваше да компенсират ценна хуманитарна помощ за Украйна от страна на България и бяха още за подпомагане формирането на многонационалната бойна група на НАТО на наша територия.

През декември 2022 г. у нас пристигна делегация от САЩ. Целта на разговорите бе тя да убеди служебното правителство да участва в програмата FMF, като изпрати съветско военно оборудване на Украйна. Тогава - според неофициални съобщения - американците са предлагали модерните ПВО системи NASAMS на България, ако дадем нашите ракетни комплекси С-300 на Киев.

Последно на 6 януари 2023 г. САЩ обявиха официално нова военна помощ в рамките на програмата FMF за над 682 млн. долара. Вероятно от тези пари е предлагано и на България.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес