Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Журналист: Лечението за политическата криза е мажоритарна избирателна система

13 декември 2024, 19:22 часа • 433 прочитания

„Ако мога да използвам военна терминология – имаме тактически успех, който води стратегически към още по-голям провал. Защото действат едни системообразуващи фактори, които задълбочават проблемите, защото те не са премахнати. Това, че ще се върви към служебно правителство не значи, че факторите, които причиняват тази криза, няма да продължат да я причиняват или още нещо повече – те ще влошават патологията на политическия процес.“ Това заяви в предаването „Лице в лице“ по bTV журналистът Валери Найденов във връзка с политическата криза в страната.

„Вълната върви към влошаване на политическия живот. Лечението е просто мажоритарна избирателна система. Не, тя не води до двупартийност, както внушават някои. Единствено САЩ е държавата, в която са се обособили само две партии. Когато Надежда Нейнски стана председател на СДС, първата ѝ работа беше да внесат едни 24 точки предложения – предлагаше се да се създаде в България двукамерен парламент и горната камара да се избира мажоритарно“, заяви още той.

"Живеем в олигархиат"

Според него партийно-листовата система превръща партиите в групировки, а самите групировки - в партии. „Тези, които купуват гласове, купуват по 3-4% в даден район. При мажоритарна система трябва да имаш 51%, как се купуват толкова гласове в национален мащаб? Тези, които продават гласовете си, не са повече от 10%. Някои твърдят, че са 5%. Това рязко отрязва смисъла от купуване на гласове. Все едно да си хвърлиш парите напразно. В Америка има какви ли не скандали за манипулации, но аз не съм чул обвинение за пряко купуване на гласове там“, обясни Валери Найденов.

„Основното, което променя, е характерът на депутата. Личността играе различни роли. В дадена обстановка човек се държи по един начин, в друга - по друг. Живеем в олигархиат - това е ясно на всички. Когато кандидат-депутатът е назначен от този, който пише листите - олигархът и собственикът на партията, самата му психика се променя, той не мисли от името на народа, той не представлява интереса на електората, а на своя тесен кръг. Той тотално се откъсва от населението. Той не знае кой му е избирателят, а избирателят не знае кой му е депутатът. При мажоритарния вот е точно обратното“, посочи още журналистът.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес