"Мисля, че партиите ще проявят разум, за да се отпуши Народното събрание, президентът да проведе консултации и да се работи за редовно правителство. Нека да се избере фигура, която да има възможността да сложи ред в НС, да успокои духовете". Така вицепрезидентът Илияна Йотова коментира четвъртия неуспешен опит на 51-ия парламент да си избере председател.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Има много работа в парламента и тревожни сигнали за бюджета - "да не могат да бъдат изплатени заплати до края на годината", твърди Йотова.
Още: "Има такъв народ": Изборът на председател на парламента не е мнозинство за кабинет
"Конституционните промени се обърнаха срещу създателите им"
Тя определи като "много тежка диагноза за всички нас" възможността за нови избори през пролетта на 2025 г. "Конституционният съд е безпрецедентно натоварен с толкова много дела за касиране на изборите. Това ни се случва за първи път в най-новата ни история. Такава голяма криза лично аз не помня. Има и питане до КС за служебния кабинет. Сякаш по ирония на съдбата, променените текстове в Конституцията се обърнаха срещу собствените им създатели. Заради това не може да се избере председател на Народното събрание", смята вицепрезидентът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Снимка: БГНЕС
Още: Кирил Петков: Борисов бави нещата, за да не можем да спрем назначението на Сарафов
Тя визира конституционните промени, приети от 49-ия парламент с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и тогава единното ДПС, ограничаващи правомощията на президента при назначаване на служебно правителство. Държавният глава може да избира само министър-председател, и то между стеснен кръг от официални лица:
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
- председател на Народното събрание;
- управител или подуправител на БНБ;
- председател на Сметната палата или негов заместник;
- омбудсман или негов заместник.
Партиите не мислят дали даден депутат е подходящ за председател на парламента, "а за това ще бъде ли добър министър-председател и чий министър-председател ще бъде", смята Йотова. "Всички длъжности в домовата книга ще бъдат претеглени с оглед на това как ще бъдат като министър-председатели и чии ще бъдат те. Затова Конституционният съд трябва да побърза с разглеждането на това дело", заяви вицепрезидентът, макар да посочи, че никой не може да се меси в работата на съда и че "те си решават".
Става въпрос за решението на Румен Радев да атакува в КС определени текстове от конституционните изменения, включително за служебните правителства: Радев отново сезира КС за промените в Конституцията, иска сам да избира служебен премиер.
На въпрос колко време Президентството ще отлага консултациите, за да може депутатите да се разберат, Йотова отвърна: "Докато не се конституира парламентът, нищо не може да бъде започнато. Необходим е избор на парламентарни групи, на ръководство на парламентарните групи - тогава имаме кого да поканим на консултации. Всичко е в техни ръце".
Още: ПП-ДБ няма да се раздели от едно гласуване: Говори Божидар Божанов