06:58 нед  9 мар 2025

Йотова: Номинацията на Сарафов показа провала на авторите на съдебната реформа

14 октомври 2024, 18:17 часа • 906 прочитания

"Единствената номинация за нов главен прокурор показва, че проблемът е доста по-дълбок, отколкото номинацията на една конкретна кандидатура. Това е пълен провал на авторите на съдебната реформа, която беше отхвърлена с решението на Конституционния съд, защото се върнаха нещата такива, каквито бях в изходна точка". Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова

Още: Атанасов: Кабинетът е доминиран от русофили, играещи между двете ДПС-та за гласове и за назначения в регулаторите

Още: Румен Радев: Европа е големият липсващ в преговорите за мир в Украйна (ВИДЕО)

Още: Сарафов обещава неутралност и справедливост, имал решения на всички проблеми в прокуратурата

Тя отчете и неспособността на Народното събрание и на участниците в него да изберат нов Висш съдебен съвет. "Оттук нататък останалото е в съвестта на хората, които представляват тази система и независимата съдебна власт", коментира тя пред журналисти.

Още: Същото ВСС, което освободи Гешев, сега издига Сарафов: Говори Велислав Величков

Още: Ето кой ще плати вандалщините на "Възраждане" по Дома на Европа и на каква стойност са

Още: Рамадан Аталай: Няма риск да оттеглим подкрепата си към правителството

Йотова иронизира, че е въпрос за Нобел дали има влияние върху съдебната ни система от политически фигури. "Всичко, което се подклажда като внушения и слухове и така се опитват да се урони още повече достойнството и авторитета на една от независимите власти, не е от полза на нито един от нас българските граждани", коментира тя.

Още: Вицепрезидентът: 50-ото НС приключи по начин, който е много обиден за нас като българи

Още: Екатерина Захариева: Ако няма гаранции за сигурността на Украйна, България губи

Още: Гласувахме за парламент машинно и с хартия, но в протоколите пише 0: В кои секции?

"Самият факт, че всеки ден сме свидетели на многобройни полицейски акции, многобройни задържани хора за купуване на гласове, означава едно - имаме епидемия", каза вицепрезидентът пък по повод непрекъснатите акции срещу търговци на гласове. И допълни, че това вече не е градски фолклор, не са слухове, това е начин, по който България прави избори. "И ако аз тогава поставих въпроса за това само до дилърите ли ще се стигне, каквото направи и президентът, впрочем, получихме отговор от МВР, че трябва да се съберат достатъчно добри доказателства. Това лично мен не ме задоволява, предполагам, че и българските граждани, защото оттук нататък трябва да се стигне до поръчителите и до този, който реално му дава парите, за да се купуват български гласове", продължи Йотова, припомняйки съвещанието, което Румен Радев свика в президентството миналата седмица с всички органи и институции, отговорни за организацията на изборите.

Още: Йотова: Голямата отговорност на политическите формации в следващото НС е да съставят кабинет

"Има редица примери, които са свързани включително и със законодателни промени, след това в изборното законодателство, а защо не и ако се докаже коя партия дава средства или подбужда към купуване на гласове, да бъде лишена от участие на следващите избори", предложи Илияна Йотова..

Още: Грешките в изборите за 51-и парламент: Официално показани

Още: Николай Денков призова за експертен дебат за бюджет 2025

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch